Hudba

Marvin Gaye: Konstruktivní „protest-soul“

Hudební průmysl se v roce 1971 po vydání alba What´s Going On definitivně změnil. Dylanovy válečné protest songy najednou ve světle bolestně pojatého soulu Marvina Gaye zestaraly a každému v té době bylo jasné, že éra hippies je definitivně ta tam. Sedmdesátky ovládl na dlouhou dobu Motown s mnohamilionovými výdělky. 

 

Marvin Gaye prožil život plný nelítostných osudových zvratů. Přes nepříliš vydařené hudební začátky, které v druhé polovině šedesátých let pozvolna přešly v potvrzení jeho kvalit spojené s obrovským komerčním úspěchem, až po vlastní sebedestrukci, kterou zavinilo značné používání drog a vleklé finanční problémy, což všechno vyvrcholilo smutnou událostí, kdy během hádky s psychicky nemocným otcem od něj schytal v roce 1984 smrtící kulku.

Jeden z nejlépe placených černošských zpěváků ale ovlivnil celou generaci Američanů, kteří se po celé desetiletí nedokázali vzpamatovat nejen z válečných útrap z Vietnamu, ale i z přetrvávající nezaměstnanosti a chudoby, jež pocítili hlavně příslušníci černé pleti. Americký sen si tak vzal na paškál jeden z nich a nutno říct, že obstál na výbornou. Mistrovské dílo What´s Going On se oprostilo od předešlé taneční R & B tvorby, je plné sugestivních výpovědí a kritiky. Najednou se tu objevují témata zcela nečekaná: policejní brutalita, nestoudné vojenské aktivity, sociální úpadek a otázka nezaměstnanosti těch nejchudších.

 

 

Marvin, frustrovaný ze smrti dlouholeté přítelkyně Tammi Terrellové, s níž nazpíval mnoho výborných duetů, koncipoval album jako prohlášení z pohledu válečného veterána, který vidí svět jako semeniště špíny, vleklé krize, korupce, zneužívání drog, občanských nepokojů a opuštěných dětí. Tato témata o to víc vyniknou v kontrastu uvolněných, místy jásavých skladeb, jež sázejí hlavně na jednoduché orchestrace a střízlivou melodiku. Songy se malátně vlní pod jazz & bluesovým rytmem a basovou těžkopádností, přičemž nesou typickou známku Gayeovy tvorby: duální vokál.

 

 

 

Mistrovské soulové dílo nemělo hnedle na růžích ustláno. Přestože zpěvák inkasoval za nahrávání neuvěřitelných milion dolarů, hlavouni z nahrávací společnosti se konečného výsledku báli a chtěli snížit slíbené „ukvapené“ náklady. What´s Going On vzniklo za pouhých deset dnů, zatratilo všechny dosavadní principy, nicméně výsledek stál za to. Jen v prvním dnu se ho prodalo na 100 000 kusů a dodnes je to nejprodávanější soulové album všech dob. What´s Going On vychází od Mobile Fidelity jako nedotčený remaster z původních analogových nahrávek, který o to víc zvýrazní Gayeův barevný vokál.

 

 

Marvin Gaye: What´s going on

Formát: SACD (limitovaná číslovaná edice)

Nahráno: 1971

Vydáno: 2011

Vydavatel: Mobile Fidelity

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS