Hudba / Kultura

Mark Lanegan: Dark Mark Does Christmas

Většina umělců, kteří před svátky vydávají vánoční album, se snaží nepokrytě vydělat na kdejakém laciném Best of. Temný chraploun Mark Lanegan je ale zcela světlou výjimkou tohoto komerčního klišé.

 

 

Mark Lanegan: Dark Mark Does Christmas
Formát: Audio CD (EP)
Vydáno: 2012

Santova lebka jako vánoční hvězda. V Laneganově provedení se nejedná o vtip. Nečekejte žádné optimistické zvonění rolniček nebo veselé soby s čepičkou. Dark Mark Does Christmas je deska ryze osobní, chmurná až za hrob, ale s blikajícím světlem na konci tunelu. Lanegan zpívá známé melodie zcela po svém bez špetky nostalgie v hlase, jeho lo-fi provedení připomíná staré skřípající vinyly s krátkou stopáží.

Toto EP ukazuje grungeového pionýra ve vrcholné formě – zpívá najednou ve vysokých polohách, akusticky promlouvá v A Holy Night tak, že mu věříte každé slovo. Netypické nástrojové obsazení je vůbec silnou stránkou tohoto malého dílka – banjo během uhrančivé Charry Tree Carol nebo ukulele v Down In The Forest Yon. Snový vypravěčský tón se táhne od začátku do konce, s děsivou krásou se pokorně modlí, chmurně apeluje v Burn The Flames nebo ve stylu a capella s hororovou dekadencí káže v Coventry Carol. Temný štědrý večer konečně nastal.

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS