Kultura

Co napsal Beethoven ve věku, kdy si Kurt Cobain ustřelil hlavu

Existuje něco, co by se dalo nazvat „Klub 27“. Jeho členy jsou hudebníci, kteří se nedožili osmadvacátých narozenin. V tomhle věku umřeli Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo třeba bluesman Robert Johnson. Nejčerstvějším přírůstkem do tohohle klubu, kam se nikdo moc nehrne, je Amy Winehouse. Všichni tihle lidé takhle zůstali věčně mladí a netýká se jich věta „nevěřte nikomu, komu je přes třicet“.

Pak jsou tady skladatelé, kteří jsou mrtví už tak dlouho, až nám připadá, že se rovnou narodili odlití do bronzové busty. V našem seriálu o zajímavé hudbě z mládí největších skladatelů dnes přichází na řadu Ludwig van Beethoven.

Prostředí, do jakého se narodil, výstižně popisuje anekdota, která se vykládá při přednáškách na medicíně při probírání problematiky potratů.

Učitel: Kdybyste znali ženu, která je těhotná, která má už 8 dětí, ze kterých 3 jsou hluché, 2 slepé, jedno mentálně retardované a ona sama má syfilis, doporučili byste jí potrat?

Student: Rozhodně ano.

Učitel: Gratuluji, právě jste zabili Beethovena.

Ludwig van Beethoven se narodil v roce 1770, takže nás bude zajímat období zhruba do roku 1800. Od roku 1792 žil ve Vídni a učil se u největších jmen té doby (Haydna či Salieriho). Protože se jeho hudba líbila místní honoraci, dokázal se uživit jako skladatel a nemusel pinožit u někoho ve službě. V roce 1795 (takže v 25 letech) začal mít problémy se sluchem, úplně ohluchnul, když mu bylo 46 let). Beethovenovo dílo do třicítky jeho věku navazuje na Haydna a Mozarta, a pokud bychom měli vybrat díla, které se z této doby s úspěchem objevují v katalozích nahrávacích společností i v aktovkách konzervatoristů, pak to budou jeho sonáty pro klavír. Celkem jich napsal 32, z toho více než polovinu do třiceti let věku. Je mezi nimi třeba slavná Měsíční sonáta (č. 14, rok 1801) či Patetická (č. 8, rok 1798). Tyto skladby se hrají snad v každém druhém filmu; obě najednou se třeba objeví ve filmu bratrů Coenů „Muž, který nebyl“, kde roli dívky s hudebními ambicemi hraje tehdy sedmnáctiletá Scarlett Johanson.

 Následující nahrávka se vám bude rozhodně líbit. Všechny Beethovenovy klavírní sonáty komplet, celkem 1020 minut, hraje Daniel Barenboim, držitel několik cen Grammy. Jedná se o DVD záznam celkem osmi koncertů provedených v Berlíně v roce 2005. Krásná hudba, krásný zvuk, krásný obraz. Stojí to 135 dolarů, ale jak se píše v jedné uživatelské recenzi: „I kdyby to stálo dvakrát tolik, tak se to vyplatí.“

 [koupit_link]

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS