Kultura

Co napsal Mozart ve věku, kdy se upila Amy Winehouse

Existuje něco, co by se dalo nazvat „Klub 27“. Jeho členy jsou hudebníci, kteří se nedožili osmadvacátých narozenin. V tomhle věku umřeli Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo třeba bluesman Robert Johnson. Nejčerstvějším přírůstkem do tohohle klubu, kam se nikdo moc nehrne, je Amy Winehouse. Všichni tihle lidé takhle zůstali věčně mladí a netýká se jich věta „nevěřte nikomu, komu je přes třicet“.

Pak jsou tady skladatelé, kteří jsou mrtví už tak dlouho, až nám připadá, že se rovnou narodili odlití do bronzové busty. Kdyby Forman nenatočil Amadea, kde nechává Mozarta pobíhat v podvlíkačkách po mejdanech, ani by nás nenapadlo, že i tihle lidé byli někdy mladí a neklidní. V tomhle článku se podíváme, co tedy dělal Mozart ve věku, kdy si Cobain ustřelil hlavu.

Mozart se narodil v roce 1756, takže 27 let mu bylo v roce 1783. Do té doby sjezdil celou Evropu coby zázračné dítě – když mu bylo 11 let, zavezli ho rodiče do Brna a Olomouce, kde v hostinci U Černého orla onemocněl a málem umřel. Ta pověstná moravská pohostinnost… Nějakou dobu potom žil v rodném Salzburgu a v roce 1777 (tedy v 21 letech) vyrazil na velké turné po Evropě. Když mu bylo 23 let, vrátil se zpátky do Salzburgu a dostal tam místo varhaníka. Jenže ho to začalo nudit, tak definitivně utekl do Vídně. Ve 26 letech se oženil. Do svých sedmadvaceti let si budoval reputaci hlavně díky svým sonátám pro klavír a nebo pro housle – třeba díky této, kterou hraje nějaká pekelně rychlá malá holčička. Ostatně, i Mozart už od malička platil za klavírního virtuóza. Do roku 1783 už měl navíc za sebou i 36 symfonií. Svoje nejznámější opery napsal o něco později – Figarovu svatbu ve třiceti, Dona Giovanniho v jednatřiceti letech; pořád ale ještě ve věku, kdy dnešní lidé odkládají různá rozhodnutí na dobu, až „budou velcí“.

Z období kolem Mozartovy třicítky doporučujeme tuto nahrávku.

[koupit_link]

Najdete tam tři klavírní sonáty (K. 333, K. 570 a K. 457) a jednu klavírní fantazii C-moll (K. 475). Nahrál je náš bez diskuse nejlepší pianista Ivan Moravec (ročník 1930), který je považován za specialistu na Mozarta. Jak tato nahrávka zní asi nejlépe popsal jeden anglický recenzent: „Moravec tady hraje tak jemně, až člověk zapomíná, že piano je vlastně úderový nástroj“. Že do toho ale Moravec umí také pořádně mydlit, to si můžete ověřit níže – Mozartův klavírní koncert D-moll.

< >
mozart_piano
moravec_mozart
mozart_sluch

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS