Kultura

Gramophone Magazine – co poslouchat v prosinci

Prosinec se táhne ve znamení čtyřicátého výročí smrti ruského skladatele Igora Stravinského a protože po světě stále chodí lidé, kteří s ním osobně spolupracovali, bude časopis přinášet jejich vzpomínky. Psát se bude také o Ludwigu van Beethovenovi, hlavně o jeho devíti symfoniích. Tady je úvodní kapitola (v angličtině) .

Gramophone má na svých stránkách také přehrávač (je třeba se zaregistrovat), něco jako internetové rádio, ale poslouchat se tam dají jenom kratší ukázky. Pokud ale potřebujete inspiraci k tomu, co zajímavého poslouchat, je to ideální volba. Tentokrát zvolili editoři jako nahrávku měsíce tři smyčcové kvartety Op. 41 Roberta Schumanna, které nahrál Doric String Quartet, jeden z nejzajímavějších mladých kvartetů současnosti. Obálka vypadá jako z nějakého divného klipu Nicka Cavea, což se k Schumannovi docela hodí – jeho sestra spáchala sebevraždu už ve věku šesti let, on sám celý život bojoval s celou sadou duševních chorob. Koupit nahrávku si můžete tady.

Zajímavý zdroj pro hudební inspiraci je žebříček nahrávek, který Gramophone vytváří ve spolupráci s British Recorded Music Industry. Aktualizuje ho každý týden. Za poslední měsíc byly jako nejzajímavější zvoleny tyto desky: Paul Mealor – Tender Light , dále tato pocta Marii Calais a také tato sada Beethovenových symfonií.

Nám se ale nejvíce líbí tato deska, která se v žebříčku drží celý měsíc na čtvrtém až šestém místě. Miloš Karadaglič není z České sody, jak by se zdálo z obalu, ale z Černé Hory, je mu 27 let a pokud se nenecháte zmást jeho úlisnými fotkami, zjistíte, že je to současná hvězda klasické kytary, ze které se klepou kolena nejen dívkám, ale i hudebním kritikům. Ukázky z alba si poslechněte tady.

[koupit_link]

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS