Domácí kino

Jak funguje 3D a co vlastně vidí Obama přes brýle

 

Stereoskopické zobrazování je známo již od roku 1838, kdy Sir Charles Wheatston předvedl první stereoskop. Zařízení pracovalo nejprve jen s kreslenou, později i fotografickou předlohou, a vzájemně posunuté obrázky se neprolínaly, nýbrž byly umístěny vedle sebe.

Pro filmovou projekci ale 3D nebylo dlouho považováno za zásadně důležitý formát. Důvodem byla vždy řada omezení jak při tvorbě, tak při sledování snímku; to už se dnes ale mění. V současnosti se nejčastěji používají dva systémy stereoskopické projekce – anaglyph a VH polarizace.

 

Anaglyph

Tento systém poznáte podle toho, že brýle mají různě barevná skla. Ty vám odfiltrují různě barevně laděné obrázky. Oba obrázky jsou promítány přes sebe, takže když si brýle sundáte, vidíte trochu rozmazaný obraz s výraznými barevnými okraji. Anaglyph dnes využívají tištěná média nebo například youtube.

 

 

 

 

VH polarizace

Poznáte jej podle toho, že brýle vám víc sluší a mají tmavá polarizační skla. Vlastně připomínají sluneční brýle, až na to, že jedno sklo máte o 90 stupňů otočené. Na obrazovce nebo plátně pak vidíte oba obrázky přes sebe (tak že bez brýlí chytáte trochu závrať). Každý obrázek má ale jinou polarizaci a tak po nasazení brýlí levé i pravé oko už vidí jen ten správný jeden záběr. Dvě kamery, které je točily, byly od sebe vzdálené cca 7cm – stejně jako oči člověka – a díky tomu vznikl prostorový vjem. Tut technologii využívají IMAX a je v tom dodnes bezkonkurenční, ačkoliv mu nové technologie šlapou nepříjemně na paty.

Současné 3D

Od doby Cameronova filmu Avatar, kdy se celý svět znovu zbláznil do 3D a který odstartoval nový technologický závod o patenty, bylo vymyšleno několik nových technologií. Vysvětlíme tu nejdůležitější. Pracuje na stejném systému jako ta z IMAXu, jen je ještě o něco vylepšená. Brýle v sobě skrývají elektroniku, které je schopna v synchronizaci s obrazem zapínat a vypínat levé a pravé sklo. Děje se to obrovskou rychlostí.  Díky novým technologiím je navíc možné mít tento “zázrak” i doma v obýváku. 3D obraz se dá totiž dokonce vysílat satelitem nebo pozemním vysíláním.

Níže najdete několik přístrojů, které můžeme vřele doporučit. Co se týče projekce 3D obrazu patří mezi opravdu “fullstars”.

 
LED TV
 
Loewe Individual
Samsung UE60D8000
 
Projektory
 
Optoma HD83
Optoma navíc pro zajímavost vyrábí stolní procesor, který vyrobí 3D i na vašem kancelářském stroji za pár tisíc. Stačí aby byl označen jako 3D XL – ready. Více zde.
 
Blu Ray
 
Onkyo BD-SP809
 
DVD
 
Loewe View Vison

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS