Kultura

Jan Dismas Zelenka: Baroko z trezoru

 

Až budete na nějakém snobském mejdanu a někdo se bude rozplývat nad J . S. Bachem, pokrčte rameny a řekněte: „Bach je fajn, ale já mám raději Jana Dismase Zelenku. To je Bachův katolický protipól, víte…“ a klidně odkráčejte. S touto znalostí se zaručeně stanete králem každého večírku!

Jan Dismas Zelenka se narodil v roce 1679 a zemřel v noci z 22. na 23. prosince (čili právě dnes) v roce 1745. Byl to barokní skladatel, který byl neznámý i svým současníkům a raným následovníkům. V podstatě celý život hrál a skládal v Drážďanech, a když umřel, celé jeho dílo, které patřilo saskému panovníkovi, strčili do archívu a zakázali k němu přístup. Povedlo se k němu dostat pouze synovi J. S. Bacha Wilhelmovi, který pro svého otce v archivu potají opsal Zelenkovo Magnifikat; více než sto let po Zelenkově smrti něco podobného provedl Bedřich Smetana, když takhle opsal a posléze uvedl jednu z jeho orchestrálních suit. Na problematičnost tohoto „totálního copyrightu“ navíc poukázal nálet na Drážďany v únoru 1945, po kterém shořela část archivu i se Zelenkovými skladbami. Neví se ani, jak Zelenka vypadal, trochu jako z Cimrmana působí tento obrázek – Zelenka by měl být ten muž vlevo s tím violoncellem. Hned je to jasnější.

 

Dochovalo se zhruba 250 převážně duchovních skladeb, které se začaly nahrávat teprve po 2. světové válce. Za důležitou nahrávku je považována tato od vydavatelství Hyperion (ke stažení za 6 liber). Několik nahrávek je i v katalogu Supraphonu, nejnovější z nich je tato. V cyklu „Hudba Prahy 18.století“ je toto CD věnováno Zelenkovým raným skladbám, které byly určené pražskému Klementinu a kostelu Nejsvětějšího Salvátora.

[koupit_link]

 

 

Pár pěkných Lamentací, Rekviem a Miserere najdete také na Youtube. Pokud letos trávíte Vánoce sami a chcete rozjímat o Bohu a věčnosti, vřele doporučujeme. Ale opatrně…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS