Hudba

Kaija Saariaho – Alenka v říši jezer

Finsko (zastarale Čuchonsko) je obrovská země, kde žije asi pět miliónů obyvatel. Podle hustoty obyvatel je na 201. místě žebříčku z 260 zemí. Takže když si vyrazíte ven a ztratíte se, těžko někoho potkáte. Myslím člověka. Uričtě vás ale budou následovat různá místní strašidla – Näkii, Maahinen, Menninkäinen – a jak se budete potácet dál a dál krajinou nekonečných jezer směrem k polárnímu kruhu, v hlavě vám k té scenérii bude hrát zvláštní soundtrack. A bude znít takhle.

Kaija Saariaho je současná finská skladatelka, u které se zájem kritiků setkává i se zájmem posluchačů, což není u současné hudby tak časté . Příští rok jí bude šedesát, má za sebou tři opery a hromadu další práce, koncerty pro cello, housle atd, hodně se věnuje propojování elektroniky s nástroji typickými pro vážnou hudbu. Ale když se podíváte na YouTube, najdete spoustu těžko zařaditelných, ale hrozně zajímavých věcí – doporučuji třeba tohle pásmo na téma Šest japonských zahrad. Jeden člověk, bubny a tympány.

Skladatelka v rozhovorech uvádí, že v tvorbě vychází z výtvarné složky, z pozorování krajiny. Přesně takhle její hudba působí. Jako dát si trochu LSD, vyrazit na sever a nemít v plánu návrat. Co třeba tohle? V diskusi pod touto nahrávkou jeden posluchač napsal:

1. Zasaďte malé rostlinky a poskytněte jim ideální množství vody a světla. K tomu jim hrajte hudbu Saariahové pět hodin každý den.

2. Během čtyř měsíců budou všechny rostliny mrtvé. Zaručeně.

Možná. Na druhou stranu, nikdo netvrdil, že život je procházka rozkvetlou zahradou. Ta hudba je zvláštní, ale pokud si rádi čtete v Alence v říši divů, budete nadšení.

Pokud vás Kaiji Saariaho zaujala, pořiďte si tuhle desku. Najdete tam jeden klarinetový koncert, orchestrální fantasii inspirovanou Ingmarem Bergmannem a pásmo písní na básně největšího finského básníka, kterým byl Eino Leino.

 

[koupit_link]

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS