Kultura

Co napsal Chopin ve věku, kdy se ufetoval Morrison…

Existuje něco, co by se dalo nazvat „Klub 27“. Jeho členy jsou hudebníci, kteří se nedožili osmadvacátých narozenin. V tomhle věku umřeli Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo třeba bluesman Robert Johnson. Nejčerstvějším přírůstkem do tohohle klubu, kam se nikdo moc nehrne, je Amy Winehouse. Všichni tihle lidé takhle zůstali věčně mladí a netýká se jich věta „nevěřte nikomu, komu je přes třicet“.

 Pak jsou tady skladatelé, kteří jsou mrtví už tak dlouho, až nám připadá, že se rovnou narodili odlití do bronzové busty. V našem seriálu o mládí největších skladatelů se dnes podíváme na Fryderyka Chopina.

 

Narodil se v roce 1810 a umřel v roce 1849, takže v jeho případě se nedá říct, že by magickou hranici třiceti let překročil zas o tolik. Chopin hrál na klavír, skládal hlavně pro klavír a když mu jednou na cestách celníci klavír zabavili  a on nemohl hrát, roznemohl se tak, že o tom napsal: “Byl jsem nemocen jako pes během posledních dvou týdnů. Tři lékaři mne navštívili. První říkal, že umírám, druhý že dýchám své poslední dny a třetí řekl, že jsem již mrtvý.”

 Chopin byl odmalička klavírní virtuóz, poprvé vystupoval, když mu bylo sedm let. Ve třinácti letech odešel studovat do Varšavy, když měl coby patnáctiletý koncert, prohlásili ho za nejlepšího pianistu Varšavy. Když mu bylo 21, odstěhoval se do Paříže. Ačkoliv byl nejlepším pianistou své doby, trpěl ukrutnou trémou a k veřejnému vystupování měl nechuť – říká se, že za celý život odehrál zhruba třicet koncertů. Příjmy ze soukromého vyučování a prodej jeho skladeb mu ale naštěstí umožnil život mimo koncertní pódia.

 

V Paříži se ve svých pětadvaceti seznámil se spisovatelkou a feministkou George Sandovou. Asi to nebyla láska na první pohled; skladatel o tom napsal svému příteli: „Sandová je nesympatická žena! Je to vůbec žena? Mám jisté podezření.“ Jeho podezření se nejspíše ukázalo jako liché a se Sandovou prožili několik let jako milenci, jak se zhoršovalo jeho zdraví – pravděpodobně trpěl tuberkulózou – tak spíše jako pacient a ošetřovatelka a když si pak začali lézt na nervy, už jen jako přátelé. Zemřel, když mu bylo 39, na pohřbu mu na jeho přání zahráli Mozartovo Requiem.

 Co se týče jeho tvorby, platí věta, že “Chopin hrál na piáno básně”. Básně něžné, básně zuřivé  a také básně dost divné. Jeho oblíbeným žánrem byl valčík, polonéza a mazurka. Vybrat jednu opravdu reprezentativní Chopinovu nahrávku je dost těžké – co člověk, to názor. Řekli jsme si, že pro doporučení budeme hledat přímo u zdroje, tedy v Polsku – je to jejich národní poklad, v nedávné anketě Poláci Chopina zvolili za druhou nejlepší polskou značku, hned za papežem Janem Pavlem II.

Reprezentativní výběr z Chopina jsme našli u ambiciózního vydavatelství BeArTon, které má ve svém katalogu v podstatě všechno, co kdy Chopin napsal. Zaujal nás výběr The Chopin`s National Edition Box, což jsou čtyři krabice po čtyřech CD. Jedna krabice stojí kolem 50 Eur. Pokud zase nejste takoví fandové do Chopina nebo vám to přijde příliš, rozhodně nic nezkazíte, když si koupíte tuto nahrávku, která na dvou CD obsahuje všechna nokturna a předehry.

 

[koupit_link]

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS