Kultura

Časopis Gramophone: co poslouchat v lednu

 

Přišel nám přehled od Gramophone, kde nám říkají, co zajímavého se v lednu urodilo v klasické hudbě. Tak schválně…

 

Časopis Gramophone je respektovaný britský časopis o vážné hudbě, který existuje už asi osmdesát let. Přináší spoustu recenzí, zpráv a článků, ale nám se líbí, že má také různé žebříčky a rubriky typu “deska měsíce”, takže pokud si chcete udržet přehled a nemáte čas, přečtěte si náš článek.

 Jako nahrávku měsíce ledna, která je hodná zvláštní pozornosti, zvolili editoři nahrávku písní Franze Liszta se sopranistkou Dianou Damrau a pianistou Helmutem Deutschem od vydavatelství Virgin. Diana Damrau je přední německá sopranistka původem z Bavorska a právě o této nahrávce jsme na youtube našli krátký dokument, kde se dozvíte všechno podstatné. Zvláště se nám líbí její práce rukou na začátku páté minuty – kam se hrabe Dan Bárta. Cena této nahrávky je doslova směšná – na Amazonu asi za 180 Kč.

 

 

 

Ukázky z této nahrávky také najdete na Gramophone Playeru, kam editoři časopisu každý měsíc vyberou tak deset nejlepších věcí. V lednu jsou tam od Liszta čtyři nahrávky a jedna od Chopina, takže jestli máte rádi klavírní hudbu, užijete si. Najdete tam mimo jiné také Dvořákův klavírní kvintet op. 81. Nejzajímavější z toho výběru je ale rozhodně nahrávka španělských písní a árií zpěvačky Patricia Petibon “Melancolia” – zvolená píseň rozhodně moc melancholická není a její “jampadí jampadá karamba!” nám bude znít v hlavě ještě dlouho. Přehrávač si můžete pustit tady (je třeba se zaregistrovat), ale stojí to za to. 

Ostatně, jak jsme nyní zjistili, Patricie Petibon nejen dobře zpívá, ale také dobře vypadá, takže se o ní na Fullstars určitě ještě dočtete. 

 

Na závěr – pokud si chcete koupit něco pěkného z klasiky a nevíte co, můžete se řídit také jejich žebříčkem Specialist Classical Chart. Dlouhodobě s přehledem vede náš oblíbený Miloš Karadaglič, o kterém jsme psali i minulý měsíc.  Drž se, Miloši!

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS