Kultura

Lang Lang: čínský virtuóz klavíru i iPadu v březnu v Praze

 

Do Prahy 31.3. přijede mladý čínský pianista Lang Lang, ikona čínské mládeže, muž, který zahajoval olympiádu v Pekingu a který umí skvěle hrát na iPad.

 

V rámci festivalu Dvořákova Praha máme jedinečnou příležitost vidět v akci mladíka (ročník 1982), do kterého se zbláznil celý – zvláště ten asijský – svět. Jestli někdo dokázal probudit v mladších ročnících zájem o klasickou hudbu, pak je to Lang Lang. Sám o sobě tvrdí, že hrát na piáno se rozhodl poté, co ve věku dvou let viděl v televizi epizodu Toma a Jerryho s názvem The Cat Concerto – velká legrace v podobném stylu jako scéna u holiče z Chaplinova Diktátora.

 

Tahle epizoda z jeho života je celkem příznačná – Lang Lang dokáže spojit “vysoké” a “nízké” do zajímavých kontextů. Na youtube můžete najít třeba záznam, jak při příchodu na pódium zahraje na iPad Rimského-Korzakova Let čmeláka (tady je v lepší kvalitě něco podobného). Právě tato jeho vlastnost – spolu s nepopiratelným “totálním” talentem a technickou vytříbenost, před kterou smekají všichni – z něj dělá tak výjimečnou hvězdu. Komunikativní a sympatický mladík může totiž být pro mnoho lidí tím “dveřníkem”, který jim otevře cestu k hudbě, ke které by se jinak nedostali (stejně jako kdysi třeba Bernstein při jeho televizních koncertech nebo Wynton Marsalis při propagaci jazzu).

 

Vstupenky na koncert, které stojí 10 000 Kč, si můžete koupit přes stránky festivalu.

 

[listky]
Jestli se na koncert nechystáte, ale rádi byste věděli, jak jeho klavírní projev vypadá, můžete si pořídit záznam jeho koncertu z Vídně z roku 2010 na DVD  nebo na Blu Ray. Velmi dobře hodnocená je také jeho nahrávka skladeb Franze Liszta s výmluvným názvem “Liszt: my piano hero

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS