Stavba HIFI

Mark Levinson a Petrof stvořili dokonalost s názvem „Daniel Hertz“

 

 

Přibližně před dvěma lety proběhla médii zpráva o vedlejší výrobě továrny Petrof v Hradci Králové. Jedná se o unikátní reproduktorové soustavy světoznámého audioznalce Marka Levinsona, kterého možná znáte také pod přezdívkou “zlaté ucho”. Tyto se sestavy se prodávají pod názvem “Daniel Hertz” .

 

Mark Levinson míval dlouhodobý problém s výrobci svých reprosoustav. Jednou si sedl ke klavíru značky Petrof a z jeho zvuku byl nadšen. Zaujala ho muzikálnost a precizní zpracování nástroje, které je skutečně na světové úrovni. Oslovil tedy Zuzanu Ceralovou-Petrofovou, která dnes továrnu z většiny vlastní, a začal ze Švýcarska stále častěji jezdit do Hradce Králové na různé konzultace nad svým výrobkem. Při těchto návštěvách mluvil i do ladění klavírů a protože většině jeho námitek vyhověli, můžeme říct, že současný zvuk klavírů Petrof je částečně laděný Markem Levinsonem.

 

Název značky “Daniel Hertz” odkazuje na Markovu rodinnou historii. Daniel bylo křestní jméno jeho otce a jeho strýc Heinrich Hertz je právě ten Hertz, kterého každý z nás zná minimálně z hodin fyziky na základní škole. Vynálezce, který první představil elektromagnetické vlnění a je podle něj pojmenována jednotka SI pro frekvenci.

 

DH vyrábí několik modelů: M1 – největší model, který jsme měli tu čest si poslechnout, M2 a M3 – menší dvoupásmovky se subwoferem a nakonec M7 – něco mezi.  Reproduktorové soustavy doporučuje napájet ze svých čtyř monobloků M5 (tzv. bi-amping) a předzesilovače M6. Elektroniku nabízí pod obchodním názvem Telikos. Dohromady jde o celkově vyladěnou soustavu, kde nehrozí rozdíly na vstupních a výstupních konektorech, jak to bývá, když se sestava děleného zesilovače skládá z různých výrobců. O tom, že jde u zesilovačů o malosériovou a technicky naprosto puristickou výrobu, jsme se přesvědčili hned ve chvíli, když jsme se dotkli prstem koncového stupně a statickou elektřinou celý systém vyřadili z provozu. Technologicky jde u všech modelů reprosoustav o MDF kabinet s tlumením z ovčí vlny. U největšího modelu je pozoruhodný zejména obrovský 18” basový reproduktor. Něco podobného je k vidění s píše u sálových reprosoustav.

 


Zvuk celého systému by se dal rozepsat do celého článku, ale pokud jej shrneme do jedné věty, jde o unikátní kategorii ve světě hi-fi, nebo chcete-li high-end (sám Mark toto označení odmítá), kterou nemá cenu porovnávat s čímkoliv ostatním. Mark je tak moc zaujatý pravdivým projevem při nahrávání, že jej dokonale propisuje do výsledného dojmu. Tam, kde nahrávací studia odstraňují různé pazvuky, Mark naopak vše ponechává v původní podobě.

Každého asi napadne otázka, kdo je klientem pro takový systém. Vedle producenta Roba Fraboniho, který je znám pro svoji spolupráci s Bobem Dylanem a Ericem Claptonem je to například ruský prezident Dimitrij Medvedev. Další kusy odešly také do Hongkongu, Soulu, nebo New Yorku.

 

 

Závěrem je nutné dodat, že Mark Levinson přinesl do světa nahrávání a reprodukce zvuku spoustu unikátních řešení. O jeho úspěších vypovídá mimo jiné spolupráce s LG, ze které později vyšlo celé ozvučení vozů Lexus. Mimořádná kvalita jeho práce je vidět i na unikátním projektu každoročních koncertů v Moskvě, který vždy nahrává svým zařízením a nakonec část z něj pustí znovu přímo v koncertním sálu na svých reproduktorech pro porovnání. Pokaždé se tato reprodukce potká s velikým úspěchem.

Unikátní nahrávku, kterou nikde jinde nenajdete, si můžete objednat u nás na Fullstars.cz. Jedná se o výsledek každoroční spolupráce Marka Levinsona s Moskevskou hudební akademií, kdy na své zařízení nahrává výroční koncert mladých nadaný studentů a vydá jako CD. 

[koupit]

 

 

 

< >
DH_1
DH_petrof
petrofCD_2
petrofCD_3
petrof_1
DH_8
DH_7
DH_5
DH_4
DH_3
DH_2

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS