Hudba

Rocková strašidla díl 1.: Arthur Brown: God of Hellfire!

 

Hudebníky máme rádi nejen kvůli tomu, jak hrají a zpívají , ale i jak vypadají a co předvádějí na pódiu. Přinášíme první díl seriálu o těch nejdivnějších hudebních zjevech.

 

Rockový svět je pestrá mozaika, najdete v něm různorodé směry a žánry. Ale když posloucháte jakéhokoli vašeho oblíbeného našminkovaného umělce, můžete si být jistí, že preferujete nejenom jeho hudební styl, ale zároveň se stáváte součástí bizarního kultu, který kolem sebe daná ikona rocku šíří. Maska v hudbě jako taková je tu odjakživa a je prý špinavým zrcadlem naší společnosti. Pojďme tedy zjistit, kdo položil základní kámen k výpravným jevištním show, které lákají masy diváků po celém světě.

Abychom pochopili význam masek, musíme na úvod pátrat v historii. Hudba a divadlo měly vždy funkci mytologickou, relaxační a až nakonec uměleckou. Proto si vzpomeňme na nudné výklady na střední škole o starověkém Řecku, kde první divadelní pokusy proběhly při oslavách boha Dionýsa, když se tanečníci v maskách (i diváci) zpili do němoty a užívali si života. Masky pak hrály důležitou roli v alegorických představeních v Číně, ve středověku (hry o Vánocích, Velikonocích, nebo při narození významného potomka šlechtického rodu) a v prvních operních představeních v Benátkách. Temno a romantické tajemství středověkých hradů, démonů, bludiček a hlubokého subjektivismu se vlekly celým 19. stoletím a staly se tak základem pro bravurní pódiové vystupování v klasických dílech Richarda Wagnera. Dekadence, naturalismus a zklamání z civilizace poznamenaly zase století následující. Bylo by troufalé tvrdit, že se všechny tyto aspekty odrazily v populární hudbě a v rocku, ale špetka vlivu tady přece jenom zůstala.

 

Arthur Brown: God of Hellfire!

 

Kde jinde můžete nalézt tu nejděsivější noční můru, která vás okouzlí a zároveň pobaví? Jednoznačně v rockové taškařici, která vypukla na konci šedesátých a na začátku sedmdesátých let. Po vyčerpávající éře hippies, která stavěla hlavně na umělecké kreativitě a protestech vůči společnosti se hudební svět změnil. S úmrtím Jimiho Hendrixe, Jima Morrisona nebo rozpadem Beatles se rock dostal do mírné křeče, z které ho nakonec vyvedli velikáni Deep Purple, Led Zeppelin, Queen a Pink Floyd.

Kapely tehdy předváděly show, kde se mísila instrumentální virtuozita s pompézností, po stránce umělecké se ale jedná  o pokračování šedesátek. V roce 1968 obletěl svět klip k písni Fire od Arthura Browna (působil později v Kingdom Come, Hawkwind), kde se interpret ukázal divákům v černobílém snímku zmalovaný, s hořící hlavou, s podivnými rohy, které dnes připomínají podivný svícen, přičemž je jasné, že po hudební stránce si vzal inspiraci od The Doors a začínajících Deep Purple.

Píseň šokovala a zároveň ukázala směr jiným následovníkům (ale i českým The Primitives Group a The Plastic People Of The Universe). Brown si získal masovou oblibu díky živým vystoupením, přičemž v dnešní době působí jeho démonický převlek poněkud legračně a archaicky. V roce 1967, kdy byl teatrální rock v plenkách, se ale jednalo o zbrusu novou senzaci. Hořící hlava leckdy vedla k občasným neštěstím – předchůdce legendární masky byl pouhý cedník namočený v methanolu, který nekontrolovatelně vzplál, kdy se mu zachtělo. Tomu se tak stalo během vystoupení na festivalu Winsdor, kdy ho dva kolemjdoucí museli hasit pivem, aby zpěvák neuhořel.

Brown se nebránil různým provokacím. Několikrát byl zatčen a vyhoštěn ze země, když se během produkce navíc svlékl donaha. Hořící rohy a pekelný make-up se ale staly poznávacím znamením Brownovy tvorby a je jasné, že zpěvák je průkopníkem žánru, který proslavili jeho početní následovníci (Alice Cooper, Kiss, Marilyn Manson, ale třeba i Prodigy, kteří si osvojili pověstnou hlášku I am the God of Hellfire). Singlu se prodalo přes milion kopií a píseň se vzápětí objevila na debutovém albu The Crazy World Of Arthur Brown, které si můžete koupit na Amazonu.

Takhle tuto píseň udělali Prodigy, což jsou strašidla, která v tomto seriálu rozhodně nesmíme v budoucnu opomenout.

 

 

 

< >
dionysos_1
Arthur Brown SB 707_1
arthur_1
Arthur_6
arthur_5
arthur_2
arthur_3
arthur_4

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS