Hudba

Tom Waits: Bad as Me

Hudebník, herec, barový povaleč, všeuměl a těžko zařaditelný génius Tom Waits vydal vynikající nové album Bad as Me…

 

Člověk, který Toma Waitse nezná a slyší ho poprvé, by si podle barvy jeho hlasu mohl myslet, že je to nějaká šílená verze Dalibora Jandy. Je pravda, že když si srovnáte vývoj jeho barvy hlasu od počátků kariéry v sedmdesátých letech, jako je třeba k slyšení zde s tím, jak zní dnes, mohl by z toho možná být příspěvek do nějaké laryngologické diskuse. Ale pokud dokážete připustit, že umělce nedělá schopnost zazpívat tříčárkované cé, nýbrž tvořit něco neopakovatelného, pak je Waits váš člověk.

Waits se totiž zopakovat nedá. Jeho nezaměnitelný chraplák dokonce několikrát inspiroval různé firmy, aby jej použily v reklamě – a protože něco takového zásadně nepovoluje a je ochoten se soudit, tak na tom také několik firem dost prodělalo; naposledy třeba automobilka Volkswagen.

Na další řadové album museli čekat fanoušci sedm let, ale stálo to za to. Novinka Bad as Me zní po předchozích někdy dost experimentálnách deskách jako docela normální hudba. Zuřivější skladby střídají nádherné balady, jako třeba tato novoroční píseň New Years Day. I když může necvičenému uchu znít doprovod hudebníků na jeho nahrávkách jako tlučení a mlácení do náhodně shromážděných nástrojů, na každém albu najdete mezi interprety opravdová esa – v případě desky Bad as Me je to třeba Keith Richards z Rolling Stones, který se podílel na písni Satisfied  nebo basista Flea z Red Hot Chilli Peppers, který hraje třeba v písni Raised Right Men.

 

[koupit_link]

Desku si můžete koupit jako CD, případně ve dvoudiskové luxusní verzi nebo si ji stáhnout v MP3. Pochopíte, že má pravdu člověk, který na YouTube pod klipem k písni Satisfied napsal, že “lidé, kteří neustále tvrdí, že Tom Waits měl být spíše zpěvákem metalové kapely, by si měli uvědomit, že Tom Waits je sám o sobě hudebním žánrem”.

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS