Film

Hodný výrostek Hugo: 3D dobrodružství Martina Scorseseho

Klasik krimi napínáků Martin Scorsese natočil film, jaký od něj asi nikdo nečekal. Hugo a jeho velký objev je 3D rodinné dobrodružství o sirotkovi, který žije v Paříži 30. let.

 

Hugo je dvanáctiletý kluk, který se po smrti otce hodináře, uchýlí na nádraží Montparnasse, kde opravuje hodiny a snaží se dokončit dílo svého otce – mechanického robota, kterému chybí zásadní součástka, klíč ve tvaru srdce. Film je poctou průkopníkovi trikového filmu Georgesi Mélièsovi a také klasickým groteskám Bustera Keatona a Charlie Chaplina. Režisér, který proslul mafiánskými filmy, si na stará kolena vyzkoušel poprvé nejen žánr dětského dobrodružství, ale i pro něj zcela novou technologii 3D. A tak i když se příběhem a odkazy na klasiku obrací Hugo do minulosti, podle mnohých ukazuje budoucnost 3D kinematografie.

 

 

Zrovna když po fenomenálním úspěchu Avataru začalo nadšení třetím 3D pozvolna upadat (o této technologii jsme psali v článku „Jak funguje 3D“), dostává Hugo 11 oscarových nominací. I když pokud jde o tržby, žádný zázrak podobný Cameronově fantasy se nekonal. Protože se zdá, že doba, kdy 3D vytlačí „placaté“ filmy z kin nebo dokonce z našich domovů, je hodně vzdálená, můžeme se zatím na svých domácích kinech těšit z ostatních filmových klenotů od Martina Scorseseho, které jsou sice 2D, ale další rozměr nahrazují hloubkou příběhů a mnohavrstevnými postavami.

Špinavé ulice S. E. (Mean Streets S.E.)

Jedním z poznávacích znamení Marina Scorsese je častá spolupráce s Robertem De Niro. Gangsterka Špinavé ulice, kde De Niro hraje malou rybu Charlieho, který se protlouká v newyorské čtvrti Little Italy, ukazuje, jak dopadla jejich vůbec první spolupráce.

 

 

Zuřící býk (Raging Bull)

Pokud jste viděli životopisný film o boxerovi Jake LaMottovi, pak rozhodně nemůžete Scorseseho podezírat, že by jakýkoliv formální postup včetně 3D používal jako vizuální berličku. Díky ikonickým scénám se zpomalenými záběry, hrátkám s perspektivou a složitě komponovaným pohybům kamery zůstává učebnicí stylu i dvaatřicet let od svého vzniku.

 

 

Prokletý ostrov (Shutter Island)

Když Scorsese objeví svého ideálního herce, tak se ho drží. To je i případ Leonarda DiCapria, kterého s oblibou obsazuje už od Gangů New Yorku. V retro detektivním thrilleru z psychiatrické léčebny Scorsese dokonale vykreslil napětí a paranoiu Ameriky 50. let. ale hlavně mistrovsky odvyprávěl silný příběh.

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS