Hudba

Rocková strašidla, díl III.: Kiss

Další díl o Strašidlech patří komiksovým hrdinům, kteří si po vzoru knižních předloh vybudovali vlastní image, která sázela na fantazii, kostýmní prezentaci a cirkusové atrakce.

 

Kritici kapelu Kiss nikdy nešetřili. Jednoduchý glam rock totiž vynahrazovala pořádnou jevištní show a komerčním kalkulem, což členové sami mnohokrát v rozhovorech přiznávali. Nicméně dodnes se mají čím chlubit: na jejich koncerty chodilo ve své době víc lidí než na Beatles nebo Rolling Stones. Nejproslulejší sestava „The Demon“ (Simmons), „The Starchild“ (Stanley), „Space Ace“ (Frehley) a „Catman“ (Criss) posunula gothic hudbu do absolutní komerce.

 

Kiss hrají jednoduchý rock, který šikovně maskují pod vrstvami líčidel a hřmotné show. Jednoduchá písňová forma s chytlavými refrény se stala základem tvorby Kiss a svým arogantním postojem se členové skupiny vysmívali rockovému tisku. Přitom málokdo si uvědomí, že image si vypůjčili od jiného komiksového hrdiny – „Ziggiho“ Davida Bowieho, jenž přece jen byl na vyšší umělecké úrovni.

 

 

Kapela měla zálibu v gotických, nadživotních extravagancích. Na koncertech užívala gigantické sestavy bubnů, jejichž výška přesahovala 10 metrů, výbušniny a kouřové clony. Nejvýraznější postavou se stal „démon“ Gene Simmons, který létal jako netopýr nad publikem, vyplazoval svůj třiceticentimetrový jazyk a plival po ostatních umělou krev. Kiss slavili úspěchy s alby Alive (nejslavnější a nejprodávanější živák), Destroyer, Love Gun.

 

Útlum nastal počátkem osmdesátých let s děsivým disko hitem I Was Made For Lovin´ You, kdy vlna heavy metalu a hair metalu zatlačila Kiss do pozadí. Nicméně masová obliba Kiss v sedmdesátých letech byla nezpochybnitelná. Skupina se proměnila v obří komerční monstrum. Jako první pochopili frontmani Stanley/Simmons, že v hudebním byznysu nejde jen o hudbu, ale hlavně o image, kterou si fanoušci po svém přivlastnili a skupovali všechny možné rekvizity, jež kapela nabízela na koncertech nebo obchodech. A tak nestačila jen trička s logem kapely. Prodávaly se figurky členů kapely, nechyběl komiks s příběhy superhrdinů Kiss, šminkové sety, halloweenské masky, inkoust s příměsi pravé krve. Vrcholem byl toaletní papír s vyplazeným Simmonsovým jazykem a logem „Kiss my ass“, který šel na dračku. Skupina koketovala i s filmem. Chtěla natočit snímek, žánrově zasazený někde mezi Hard Day´s Nigh od Beatles a Hvězdnými válkami, což ale skončilo naprostým propadákem.

 

 

Legenda glam rocku už točí desky jen sporadicky (alba se neprodávají, ale stahují, a to leader Simmons nehodlá akceptovat), ale pilně koncertuje a pořád plní velké stadióny. Přestože v nepůvodní sestavě (kytarista Ace Frehley a bubeník Peter Criss se po vzájemných sporech vracejí do kapely jen nakrátko) vydali Kiss zatím poslední studiovou desku Sonic Boom v minulém roce. Opět tuctový hard rock, ale to v rámci Kiss přece vůbec nevadí…

 

 

 

 

 Pamatujete? I věčný spasitel světa Bono si rád zahrál na Batmana

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS