Hudba

Rocková strašidla, díl IV: Ozzy Osbourne

 

Co by to bylo za seriál o pošahaných hudebnících, kdybychom v něm neměli kmotra heavy metalu Ozzyho Osbourna… Legendární Madman není proslulý ani tak choreografií svých vystoupení, jako spíše svým životním postojem, kariérou u Black Sabbath a vlastní sólovou tvorbou.

 

John Michael „Ozzy“ Osbourne nedávno vydal svoje „memoáry“, kde se nechal slyšet: „Za svůj život jsem viděl přes tisíc doktorů a utratil za ně přes milion liber. Je v pohodě dát si dvoudenní flám, ale můj flám trval 40 let. Jednu dobu jsem byl schopný vypít čtyři lahve koňaku za den. Když jsem mluvil s dětmi o drogách, bylo to jen: máš něco? V každém případě jsem zázrak medicíny. Až umřu, tak daruju své tělo muzeu přírodní historie.“

 Že by klišovité vyprávění přestárlé hvězdy? Ale kdeže. Předákovi Black Sabbath po přečtení jeho autobiografie Jmenuju se Ozzy věříte každé slovo, protože něco takového by si žádný romanopisec nevymyslel. Ozzy je prostě fenomén 20. století. Není to žádný inteligent, jenž by uměl kalkulovat a profitovat ze svojí kariéry (na to má manželku Sharon). Není to ani někdo, kdo by se uměl přetvařovat, protože toho prostě není schopen. Jak sám přiznává, během různých lékařských vyšetření mu diagnostikovali těžkou dyslexii, vrozenou demenci a slabý intelekt, kvůli čemuž málem nedochodil ani základní školu a v Birminghamu  před tím, než nastoupil k Black Sabbath, vykonával podřadné práce v továrnách.

Black Sabbath je ale kapela, která je považována za základní pilíř heavy metalu. Samotní členové se k černé magii zrovna dvakrát nehlásili. Spíše hledali cestu, jak se vymanit z nekonečné frustrace dělnického prostředí: „Začali jsme na konci celé té éry „flower power“. Pro nás v Astonu v Birminghamu jediné květiny, co jsme viděli, byly ty na víku rakve. Používali jsme hororové obrazy jako motiv pro skupinu, jinak nás černá magie nezajímala. Byla to jen cesta k úspěchu. Později jsme se na to chtěli vykašlat, ale nešlo to a skončilo to rozchodem,“ vzpomíná Ozzy. Vliv hororu je ale cítit prakticky v každé skladbě Black Sabbath. Jako by ožily ty nejděsivější a nevysvětlitelné přízraky, které sužují ubohé smrtelníky, včetně samotného Ozzyho. Základem hudební složky se stal tzv. ďábelský tritón kytaristy Tonyho Iommiho ve stejnojmenné skladbě Black Sabbath, kterou kapela pravidelně zařazuje do koncertního setlistu.

 

Bez Ozzyho ječivého vokálu a urputného koncertního nasazení by ale dojem byl jen poloviční, přitom zpěvák se z počátku na pódiu nijak nemaskoval a zrovna nepřetrhnul, aby se mazal šminkami a líčil se make upem. K tomu došlo až během sólové kariéry na začátku 80. let, kdy doba přála teatrálnímu rocku.

Ozzyho třetí studiové album Bark At The Moon je poctou všem upírům, vlkodlakům a šíleným Frankensteinům. Osbourne ale tou dobou prožíval svoji nejtěžší závislost na prášcích, alkoholu nebo drogách, díky nimž zažíval naprosto šílené historky. Tak například když Ozzy otráví kněze, jemuž naservíruje dort z afgánského hašiše. Jindy se rozhodl jen tak pro nic za nic střílet slepice na dvorku nebo kočky, protože mu poškrábaly mercedes, který řídil většinou úplně sjetý a bez řidičáku. Vrcholem byl incident na začátku sólové dráhy, který se udál na půdě jedné vydavatelské firmy. Aby mu společnost vydala desku, rozhodl se je přesvědčit tím, že ukousne labutím hlavy a následně pak pomočí pamětní desku v Alamu.

 

Vtipných historek má zpěvák požehnaně, včetně účinkování v reality show Osbournes, kde celý svět mohl vidět zpěváka ve spodkách, včetně jeho potřeštělé famílie. Co ale vrtá každému z nás v hlavě? Zřejmě to samé, co Ozzymu: „Neexistuje lékařské vysvětlení, proč jsem pořád ještě naživu. A už vůbec ne pro to, že jsem zdravý.“

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS