Kultura

Vinyl isn´t dead, aneb „A přece se točí!“

Někdy už to začíná vypadat, že hudba jednou přestane mít hmatatelnou podobu ve formě jakéhokoliv nosiče a bude se jenom tak vnášet ve vzduchu a plynout do bezdrátových přehrávačů , nejspíš zabudovaných přímo někde v našich mozcích. Kazety, gramofonové desky, CD a DVD, booklety, obaly a knížečky odejdou někam tam, kde už dávno odpočívají koňské kočáry, dvojplošníky nebo počítač Atari 800 XL. Nebo ne?

Gramofonové desky sice pomalu začínají být záležitostí DJs, pro které jsou při mixování nenahraditelné, ale pořád se ještě najdou „dobří lidé“, kteří na ně lisují hudbu k domácímu poslechu. Většinou na vinylech nenajdete horké novinky, ale léty prověřenou klasiku, u které byl vinyl v době jejího vzniku první – protože jediná – volba . Jestli máte doma pod postelí gramofon a staré desky jste poztráceli během stěhování, možná je na čase oprášit ho, protože jazzové desky, které vám představíme v tomto článku, vás určitě budou bavit.

 

Miles Davis – Kind of Blue

Jakou jinou desku už byste měli na Amazonu najít mezi nejprodávanějšími vinyly, než nejprodávanější jazzovou desku vůbec. Deska byla poprvé vydána v roce 1959 a (pouhých) pět skladeb, které obsahuje, se navěky staly písmeny v abecedě každého jazzového hráče a fanouška tohoto žánru. Deska definovala žánr nastupující po éře divokého be-bopu, stylu, který se vyznačuje tím, že je v něm „příliš mnoho not“ a přechytralých harmonických postupů. Jestliže drogou be-bopu byl euforický kokain a heroin, Kind of Blue předznamenává období neustále zhulené zasněné květinové generace. 

 

 

2. John Coltrane:  A Love Supreme

Tenorsaxofonista John Coltrane hrál na výše zmiňovaném Kind of Blue, na kterém se „udělal“. Ona také věta „hrál s Milesem Davisem na desce XY“ je známkou nejvyšší kvality (my jsme ji použili např. v článku o koncertu Black Stone Raiders). Album bylo vydáno v roce 1965 a míchá divoký hard-bop s ještě divočejším free-jazzem. Má podobu suity, který sestává ze čtyř skladeb – Acknowledgement, Resolution, Pursuance a Psalm. Pokud nemáte gramofon, pusťte si aspoň následující video, ať vidíte, jak krásně se na něm tato deska točí.

 

 

 3. Pat Metheny: As Falls Wichita, So Falls Wichita Falls 

 

 Album se zeměpisným názvem odkazuje k vodopádům Wichita Falls v Texasu. Jako autoři jsou uvedeni skladatel a kytarista Pat Metheny a jeho spoluhráč z doprovodné kapely, pianista Lyle Mays. Vyšlo poprvé v roce 1981 a okamžitě obsadilo první místo žebříčku jazzových desek toho roku. Úvodní stejnojmenná dvacetiminutová skladba je něco jako Smetanova „Má vlast“ na americký způsob – kdo v ní neslyší řeku poskakující po kamenech plnou lososů, které loví medvědi grizzly, zatímco je z křoví pozorují Apači a v dálce je slyšet rachtání kol vozů bílých osadníků, ten je buď hluchý, nebo nemá fantazii.

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS