Stavba HIFI

Anders Hermansen: Beo-designér z Bang & Olufsen

V minulém díle seriálu o slavných designérech, kteří měli co do činění se zvukovými zařízeními, jsme psali o Dieteru Ramsovi, který je považován za inspirátora firmy Apple. Dnes se zaměříme na Anderse Hermansena, který dal tvář ikonickým produktům společnosti Bang & Olufsen.

 

Andersu Hermansenovi bylo 28 let, když v roce 1988 získal prestižní dánskou designérskou cenu. Tehdy se zabýval navrhováním třeba takovéhoto nábytku, jehož základním materiálem byly kovové dráty. K jeho spojení s firmou Bang & Olufsen na začátku devadesátých let došlo poměrně neotřele – Anders si chtěl pořídit do svého návrhářského studia nějaký dobrý sound system. Zavolal do B&O, zda by mu něco nemohli poslat. Tehdejší šéfdesignér Ejgil Thomsen mu ale řekl: „Andersi, žádné stereo ti nepošleme. Ale pošleme ti letenku, abys mohl přiletět k nám a promluvit si.“ Hermansen od té doby u B&O působí dodnes.

 

Jednou z jeho prvních prací pro Bang & Olufsen byla skvěle přijatá a skvěle prodávaná sluchátka Earphones. Na počátku přípravy prý firma nakoupila hromady tehdy dostupných sluchátek, rozpitvala je na nejmenší kousky a zkoumala všechny aspekty toho, jak jejich design ovlivňuje zvuk. Výsledkem byla sluchátka o rozměrech 35 x 59 x 14 mm. Celý trik spočívá v tom, aby sluchátka seděla skutečně pevně na svém místě. Tak se odkloní okolní zvuky, zatímco zvuk jde v nejčistší podobě přímo do ucha. Malé rozměry a přesná ergonomie také zaručily pohodlnost. Posluchač v podstatě zapomene, že nějaká sluchátka vůbec má a užívá si pouze dokonalého zvuku.

 

Právě spojení minimalismu a maximální užitečnosti je něco, co je pro severské země tak typické. V Bang & Olufsen tomu říkají „design for life“. Sluchátka Eraphones byly jedním z celé řady konceptů odpovídajících tomuto heslu. Anders Hermansen byl však od té doby u vzniku celé řady výrobků, které nosí pro B&O charakteristickou předponu „Beo“. Vzhledem k tomu, že Hermansen v rozhovorech pro časopisy trousí poznámky slibující brzký příchod čehosi, co legendární Earphones ještě předčí (a o čem pochopitelně nehodlá zatím nic říkat), můžeme se těšit na přírůstek do Beo-rodiny. Mezitím se podívejme, jaké další tvary Andersen vymyslel a  B&O, která má mimochodem jednu ze svých továren včetně vlastní sekce výzkumu a vývoje v severomoravské Kopřivnici, vyrobila.

 

Earphones

Tato sluchátka používají zprávaři v televizi, členové symfonických orchestrů, cyklisté na Tour de France. V uších je má zastrčené Tom Cruise ve filmu Minority Report. Apple je nabízí prostřednictvím svých obchodů, protože je považuje za dost sexy pro své vlastní výrobky.

 

Beosound 5

BeoSound 5 je digitální audio přehrávač, na který společnost dost sází a považuje jej za svou „novou klasiku“. Do digitální obrazovky je zasazeno hliníkové ovládací kolečko, které tak propojuje dva světy – nehmotný digitální a kovově reálný – do jednoho celku. Zatímco všude jinde se sází na dotykové obrazovky, tady všechno ovládáte starým dobrým „analogovým“ mačkáním a otáčením.

 

 

Beolab 2000

Beolab 2000 je součástí slavného systému Beolink, který spojuje ovládání hudby a obrazu v domácnosti do jednoho sofistikovaného celku. Beolab 2000 je zesilovač s reproduktorem. Na ovládacím panelu si můžete vybírat zdroj zvuku a hlasitost a rozvěsit si je po bytě můžete, kam se vám zlíbí.

 

 

Earset 1 Mobile

Earset 1 Mobile je náhlavník pro mobilní telefony. Je to vlastně klon Earphones, který sestává ze stejných materiálů: hliníku a gumy. 

 

 

Baby Cradle

Tahle věc sice nemá se zvukem ani s Bang & Olufsen nic společného, odkazuje však na Hermansenovu dřívější nábytkářskou tvorbu. Na této dětské houpací židli je vidět, že se svými oblíbenými dráty během působení u Bang & Olufsen pracovat nezapomněl…

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS