Kultura

Duke Ellington Orchestra podruhé v Praze

Jeden z nejdéle působících big bandů, který působí už devadesát let, bude v dubnu hrát v pražské Lucerně.

 

Edward Kennedy Duke Ellington se narodil v roce 1899 a je považován za jednoho z největších skladatelů a interpretů jazzové hudby. I když on sám své hudbě neříkal „jazz“, ale spíše prostě „American Music“. Za svůj život složit více než 1000 skladeb a z mnoha z nich se staly hity, které jsou povinnou součástí vystoupení každého jazzmana. 

 

Ellington založil svůj doprovodný band v roce 1923 a vedl jej až do své smrti v roce 1974. Orchestrem za tuto dobu prošla spousta významných hudebníků, ze kterých se staly i sólové hvězdy – třeba Ben Webster nebo Gerald Wilson. I díky jejich přičinění získal Ellington za svoji kariéru 12 Grammy, z toho tři posmrtně. Po jeho smrti se orchestru ujal jeho syn Mercer, nyní vystupuje pod vedením pianisty Thomase Jamese.

 

Koncert se koná ve velkém sále pražské Lucerny 19.4.2012, vstupenky prodává Ticketpro. V Lucerně big band hrál již před dvěma lety.

Logicky nelze tvrdit, že členové orchestru jsou nějaká původní sestava, to by museli být zombies. Jedná se spíše o jakési hudební dědictví, které spravuje instituce The Duke Ellington Center for the Arts. Čili tak trochu hudební skanzen. Jak říká současný vedoucí big bandu Thomas James: „I když jsme nositeli osmdesátileté tradice orchestru, nechceme být pouhou kopií původní formace. Samozřejmě se držíme letitých principů, včetně jisté vizuální kultury, ale to nevylučuje otevřenost vůči tvůrčím přínosům členů našeho orchestru.“ Pokud vás ale zajímá, jak asi zněly velké jazzové orchestry před šedesáti a více lety, bude návštěva koncertu v Lucerně docela autentickým zážitkem a vyjde vás levněji, než když se pokusíte sestrojit stroj času.

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS