Hudba

Peter Gabriel: New Blood. Nová krev do starých žil

Peter Gabriel bez doprovodného rockového bandu? Chameleón world music razantně upravil svoje hity do orchestrálního provedení a hned na první poslech je jasné, že přetvořené písně mají šmrnc i s absencí bubnů, kytar a basy. „New Blood“ ale neberte jako laciné Best of; Gabrielovi se podařilo vdechnout strukturovaně vybraným šlágrům ještě emotivnější náboj, než jaký měly na originálních nahrávkách.

 

Peter Gabriel se pohybuje na výsluní showbyznysu už přes čtyřicet let. Po celou tu dobu se mu nedá upřít, že umí na hudebním poli překvapovat bizarními převleky  – ať už je řeč o artrockových počátcích s Genesis nebo průkopnických albech žánru world music. A co víc: byl to on, kdo uměl vdechnout popu životnost, čímž vrátil proklínanému žánru uměleckou prestiž. S Genesis vytvořil famózní díla, od nedoceněné prvotiny From Genesis To Revelation až po nejkomerčnější artikl The Lamb Lies Down On Broadway. Na vrcholu svoji kariéry dal vale svým spoluhráčům, jejichž ega se nedovedla smířit s rostoucí Gabrielovou popularitou, a začal se věnovat vlastní kariéře. Za pětadvacet let stačil vyplodit sedm studiových alb a hromadu vedlejších projektů, z nichž mnohé nabyly obrovské popularity a jsou uznávány jako plnohodnotná díla. Jedno mají nahrávky společné: na první poslech zachovávají svůj mainstreamový ráz, po detailnějším prozkoumání nestačí jen smeknout před architektonicky propracovanými kompozicemi, sestavené z drobných motivů, leitmotivů a jeho autorskému minimalismu. Není tomu jinak ani u zatím poslední desky „New Blood“.

 

 

 

 

„New Blood“ pokračuje ve šlépějích svého rok starého předchůdce „Scratch My Back“. Gabriel zhudebnil pod dohledem aranžéra a dirigenta Johna Metcalfa písničky svých oblíbenců a ve stejném duchu mělo vyjít i pokračování I´ll Scratch Yours, na němž se měli podílet umělci, kteří na oplátku nahrají Gabrielovy skladby. Veřejně se mluvilo o Davidu Bowiem nebo Radiohead, kteří z projektu nakonec odstoupili, a výsledkem je jen pár singlů, které si můžete stáhnout prostřednictvím iTunes. Následné turné a vystupování s New Blood Orchestra uchvátilo Gabriela natolik, že se rozhodl přearanžovat svoje vlastní skladby do orchestrální podoby a vydat to pod vlastním jménem. Výsledek? „New Blood“ zní velice civilně, nejedná se o kýčovitý projekt vyšeptalého rockera se symfoňákem za zády. „Neměl jsem zájem natočit hity v orchestrální verzi a zachovat se jako někdo, kdo neví, co se svoji kariérou. Vybírali jsme písně, které v sobě ukrývají nějakou atmosféru,“ nechal se Gabriel slyšet.

Dvacetičlenný orchestr zjemnil rockový feeling do základů, ponechal písním ale jejich kouzlo a harmonii. Úvodní The Rhythm Of The Heat vás zvedne ze židle svoji přímočarostí, hitovky In Your Eyes nebo Solsbury Hill jsou stále zlatými hřeby i po aranžerském zásahu. Rytmicky se orchestr chová pomalu ještě rockověji než starý originál a Gabriel dokazuje, že „starého psa novým kouskům naučíš“.Jak bude vypadat další Gabrielův projekt, je zatím ve hvězdách. Mluví se o disco desce, o turné, kde by zpíval jen za doprovodu bubeníka, nebo konečně o klasickém elektronickém albu, ne které jeho fanoušci čekají bezmála deset let. Můžeme akorát doufat, že Gabriel zavítá v rámci svého turné i k nám do České republiky a předvede, co s New Blood Orchestra umí naživo…

 

Petr Gabriel: New Blood

Formát: Audio CD, Special Edition, 2 CD

Nahráno: 2011

Rok vydání: 2011

Vydavatel: Real World

 [koupit_link]

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS