Hudba

Soweto Kinch doporučuje: 10 nej skladeb pro poslech ve sluchátkách

Na Fullstars jsme v poslední době věnovali, a ještě věnovat budeme, špičkovým sluchátkům. Psali jsme třeba o Grado GS1000i, AKG K840 nebo o Bowers & Wilkins P5. Nyní vám chceme doporučit hudbu, která bude v kvalitních sluchátkách znít obzvláště skvěle. Nechali jsme si poradit od Soweta Kinche, který tento výběr sestavil pro blog společnosti Bowers & Wilkins. A protože Kinch je altsaxofonista a zároveň raper, obsahuje tento výběr jazzové, hiphopové a soulové skladby. Nekonečné běhy jazzových sól od nejhlubších basů po nejvyšší tóny a ostré fráze hiphoperů  tak pořádně prověří možnosti vašich sluchátek.

 

John Coltrane – Naima

Skladba Naima je na desce vydané na labelu Atlantic šestá v řadě. Ve způsobu, jak zní činely spolu s piánem Tommy Flanagana je cosi téměř filmového. Hypnotické halekání Coltraneova saxofonu zpomaluje čas a vy při poslechu této skladby zažíváte pocit, jako by za dnešním dnem běžely titulky.

 

 

 

 

 

A Tribe Called Quest – Butter

A Tribe Called Quest je americká hiphopová skupina založená v roce 1985. Skladba Butter představuje klasickou hiphopovou kombinaci drsného přístupu k věci s vnitřní křehkostí skladby. Další rozměr přinášejí samply Garyho Bartze. Jak tvrdí Soweto Kinch, desku The Low End Theory prý poslouchal celé mládí.

 

 

 

 

D’Angelo – Chicken Grease

Právě ve sluchátkách si vychutnáte všechny nuance této docela složité nahrávky. D´Angelo je zpěvák a multiinstrumentalista hrající hudbu vycházející ze soulu a R&B. Celým albem Voodoo z roku 2000 na Virgin Records se line charakteristický zvuk dominantních bicích a basy, kterým se prolíná D´Angelův hlas a kytara. 

 

 

 

 

 

Roberta Flack – Angelitos Negros

Roberta Flack je americká jazzová zpěvačka, držitelka Grammy z let 1973 a 1974 – je vedle U2 jediným umělcem, který tuto cenu získal ve dvou po sobě následujících letech. V této nahrávce slyšíte dramatické pnutí mezi Flackiným všeobjímajícím hlasem a tremolem přidávající se kytary. Ve sluchátkách si vychutnáte každý detail, včetně zpěvaččina ne zcela španělského přízvuku. Album First Take vydal v roce 1995 Atlantic.

 

 

 

 

Wayne Shorter – House of Jade

Klasická skladba z klasického alba JuJu z roku 1964 na Blue Note. Zdá se, že všemu, čeho se na tomto albu Shorter dotkl, žehnali bohové. Mezi Shorterovým saxofonem, bicími Elvina Jonese, piánem McCoy Tynera a basou Reggie Workmana panuje neuvěřitlená synergie. Když si tuto skladbu poslechnete ze sluchátek, máte pocit, jako byste byli před více než padesáti lety spolu s nimi ve studiu.

 

 

 

 

Madvillain – Accordion

Jedna z hiphopových hymen posledního desetiletí. Madvillain tvoří MF DOOM a Madlib. Zvláště rapeři a beatboxeři oceňují výkony Madliba, poslech ze sluchátek se přesně hodí k odhalování techniky, pomocí které tvoří své zvuky. V této nahrávce z eponymního alba z roku 2004 je zajímavý nekonvenční přístup Madvillain využívající samplování akordeonu. 

 

 

 

Wynton Marsalis – Love And Broken Hearts 

V této písni zaznívá jemný a svůdný hlas Jeniffer Sanon. Zvláště ze sluchátek budete mít pocit, jako by vás Jeniffer vábila přímo do Wyntonova podmanivého světa, kde při pomalém tanci zažijete návrat romantiky. Deska vyšla v roce 2006 v Blue Note a je plná klasického jazzového zvuku v moderní produkci.

 

 

 

 

 

 Georgia Anne Muldrow – Roses

Georgia Anne je zpěvačka a producentka. Má velmi osobitý přístup k hlasu, struktuře skladby a rytmu. Při poslechu této skladby z desky Umsindo z roku 2009 si užijete zvláště v okamžiku, kdy do úvodního piána vpadnou bicí.

 

 

 

 

Branford Marsalis – Ayanna

Na této nahrávce znějí ve sluchátkách skvěle všichni zúčastnění umělci. Změna po úvodní melodii zní jako mantra a jakmile se přidá Brandford Marsalis se saxofonem, v úžasu nad lehkostí jeho tónu a způsobem využívání dynamiky zůstanete u vytržení. Skladba Ayanna pochází z alba Contamporary Jazz z roku 2000. 

 

 

 

 

 

 

Eric Dolphy – Ode To Charlie Parker

Eric Dolphy byl jazzový saxofonista a flétnista, který zemřel v roce 1964, když mu ještě nebylo ani čtyřicet. Stihl toho ale nahrát spoustu a k jeho pěti autorským albům přibylo během let skoro třicet dalších kompilací jeho skladeb. Skladba z desky Far Cry z roku 1961 zní skutečně jako pocta Charliemu Parkerovi a jednoduché aranžmá, které ve střední části obstará kontrabas s flétnou, vám nechá dostatek prostoru k vlastním fantaziím.

 

 

 

A abychom nezapomněli na samotného autora výběru Soweta Kinche. K jazzu ho jako teenagera přivedlo setkání s Wyntonem Marsalisem, v osmnácti letech se rozhodl definitivně pro saxofon. Jeho Soweto Kinch Trio se staralo o hudební doprovod během koncertů Courtney Pinea. Je držitelem mnoha ocenění, třeba ceny Rising Star v rámci BBC Jazz Awards. Zkusit můžete například jeho album The New Emancipation.

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS