Hudba

Alabama Shakes: Boys & Girls

Ten humbuk okolo je oprávněný. Novinkové album Boys & Girls debutující skupiny Alabama Shakes je plné pravého jižanského rocku, gospelové náruživosti a bluesové rytmiky. Že má deska správný říz, o tom svědčí i krátká stopáž: na 11 písní zbývá pouhých 36 minut, čímž se formace směle řadí po bok AC/DC, raných Led Zeppelin nebo kouzelníka Jamese Browna.

 

Alabama Shakes rockový grund prostě nezapřou. Samozřejmě, bez vlivu zmiňovaných veličin se žádná začínající formace prostě neobejde. Když k tomu ale připočtete vlastní hudební um posouvající hranice rockujícího soulu a gospelu do neprobádaných výšin, rodáci z Alabamy se můžou směle srovnávat s chameleonem Jackem Whitem nebo chraplounem Mickem Jaggerem. Věční pochybovači tak můžou akorát obdivovat preciznost typického nástrojového nasazení, z něhož čtveřice Brittany Howard (zpěv, kytara), Heath Fogg (kytara), Zac Cockrell (basa) a Steve Johnson (bicí) vyždímala maximum.

Deska Boys & Girls stojí hlavně na vokálu frontmanky Brittany, při jehož poslechu až mrazivě naskakuje husí kůže – ano, pokud by se takoví Kings Of Leon drželi svého původního fundamentu, lze si představit, že by zněli podobně jako Alabama Shakes. Oduševnělý nakřáplý hlas jde ruku v ruce s tvrdě posazenými riffy, jež se spiklenecky schovávají do vzdouvajícího se crescenda. Otvírák Hold On se rozjíždí jako opravdový rock´n´rollový vlak, neztrácející na síle a intenzitě až do úplného konce. I Found You zdůrazňuje snahu, jak elegantně skloubit gospelovou tradici se starou školou Motownu. Ani ostatní skladby nezůstávají pozadu, co se týče míšení zavedených žánrů. Heartbreaker je strhující vášnivá jízda, která jde hloubavě na dřeň rocku a la Janis Joplin, stejně tak decentně melancholická Be Mine, jež by se mohla v klidu vyjímat na albu samotných Rolling Stones.

  

Pro Boys & Girls jsou ale charismatické ona jižanská odlehčenost, smuteční patos a pláč nad kořeny země, to vše obalené melodickými kreacemi a četnými harmonickými proměnami. Alabama Shakes jsou teprve na začátku. Buďme tedy ve střehu, co se z nich nakonec vyklube.

 

Alabama Shakes: Boys&Girls

Formát: CD, Vinyl, MP3

Vydáno: 2012

Vydavatel: Ato Records

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS