Hudba

Carlos Santana & John McLaughlin: Love, Devotion, Surrender

Čtyřicáté výročí od vydání famózního počinu Love, Devotion, Surrender pod taktovkou dvou velikánů se nemohlo obejít bez luxusní SACD reedice. Santana si tak po podivných hardrockových výběrech a kolaboracích s popovými eskamotéry konečně připomíná pověst průkopníka jazzrockové meditace.

 

Pro současného posluchače zůstávají aktuálními hity hlavně poslední alba Supernatural (1999), Shaman (2002) a All That I Am (2005), které katapultovaly Santanu na přední místo hitparád a vedle Rolling Stones se tak stal nejúspěšnějším interpretem, jenž neopustil během půl století ani na chvíli slavnou TOP desítku amerického žebříčku. Z rádiové hymny Maria Maria se stal jeden z nejhranějších songů vůbec a nutno zmínit i to, že Santana se projevil jako zdatný obchodník – jeho pět vyhlášených mexických restaurací nesoucích jméno zmiňované skladby patří k těm nejluxusnějším a jsou vyhledávány bohatou smetánkou.

Ani poslední kolekce písní The Greatest Guitar Classics Of All Time, jež přinášela coververze od Cream přes Deep Purple až po Def Leppard, nenechala nikoho na pochybách, že železo se musí kout, dokud je ještě žhavé. Santana obhájil svůj post hardrockového dinosaura, který do hospodských odrhovaček uměl aspoň vnést onen pověstný jazzový spiritualismus, čímž  z nestydatého výběru vybrousil ještě se ctí.

Deska Love Devotional Surrender je ale jiný kalibr, který není určený jen tak pro někoho. Posluchač musí splňovat tři důležitá kritéria: milovat instrumentální hudbu, obdivovat Mahavishnu Orchestra a mít pochopení pro nekonvenční kytarovou hru. Santana platil za velkého fanouška Mahavishnu Orchestra dlouho předtím, než se spojil s jiným kytarovým géniem Johnem McLaughlinem. Díky Clivu Davisovi z Columbia Records se oba virtuózové dohodli, že vzdají hold slovutnému Johnu Coltranovi a dále pokračovali v éře hippies zcela po svém – hudba je v jejich podání nositelem duchovního významu, v níž se mísí témata lásky, oddanosti a odevzdání. Už jen otvírák A Love Supreme, kdy do obaleného zvuku improvizuje duo kytar za účasti mohutných perkusí, umí dodnes zvednou ze židle, a nijak tomu není ani u ostatních songů. Oduševnělá hra, neuvěřitelná sóla, jež vyvažují silné a chytlavé refrény, neberou konce. Nejintimnější track Meditation za účasti akustických kytar a jemného klavírního doprovodu je vrcholem alba a vám je hned jasné, že hudba je všude kolem vás a optimisticky se vlévá do žil každému, kdo vydržel poslouchat až do konce rafinovanou riffovost kytarové souhry. Santana se projevil jako zdatný buditel jazzového minimalismu, zároveň ale splnil to, co se od něho očekávalo – nezachoval se jako diktátor, ale jako improvizátor, který umí ocenit přínos ostatních muzikantů okolo, na čemž dodnes staví svoji kariéru.

 

Carlos Santana, John McLaughlin: Love Devotion Surrender

Formát: Super Audio CD

Nahráno: 1973

Vydáno: 8.11.2011

 Vydavatel: MOB

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS