Hudba

Deep Cuts, Volume 1-3: hluboký řez diskografií Queen

V roce 2011 Queen mohutně slavili. Od vzniku britské legendy (1971) uběhlo neuvěřitelných 40 let, kterou členové kapely připomněli asi nejsmysluplnějším činem – všechny staré nahrávky zvukově ošetřili a znovu vydali ve formátu CD nebo SA-CD, přičemž nechyběly ani rarity nebo bohaté booklety. Mimo to jsme se dočkali i zajímavých kompilací Deep Cuts, Volume 1, Volume 2, Volume 3.

 

Kromě významného výročí se slavilo i na jiných frontách – dvacet let uplynulo od úmrtí nenapodobitelného frontmana Freddieho Mercuryho (1991), který by se navíc dožil nedávno pětašedesátin, kdyby ho neskolila zákeřná nemoc AIDS. Jeho knír, žlutá bunda a bílý nátělník, tři vizuální symboly Queen, naposledy zazářily na posledních vystoupeních ve Wembley nebo v Knebworth Park, od kterých uplynulo dalších jubilejních 25 let. Sečteno podtrženo: Freddie dostál svým slovům, když svědomitě prohlašoval, že se důchodu nechce nikdy dožít, aby trapně poskakoval po pódiu jako dědek Jagger.

Přesto ho neúprosný příchod „zubaté“ neodradil od toho, aby nepřestával usilovně nahrávat do posledních chvil svého života, čímž zbytku trojice zajistil nekonečné vydávání posmrtných výběrů a rarit, které sem tam podpoří vlastními revivalovými aktivitami. Ale i z toho se dá vybruslit se ctí.

Deep Cuts, Volume I – III naštěstí nezapadá do kolonky typických Greatest Hits. Zapomeňte na klasické hity Bohemian Rhapsody, We Will Rock You nebo arénovou We Are The Champions. Prostor dostaly naopak písně, které byly často neprávem na řadových albech přehlíženy a nyní ve skvělé zvukové kvalitě povstaly z popela.

 

Deep Cuts, Vol. 1

Rané období Queen (1973 – 1976) se veze na vlně příjemného space rocku, typických balad (I´m In Love With My Car), vokálových kotrmelců a bohatých melodických linek. Jednoduché rockové kompozice mají v sobě sedmdesátkový náboj, v nichž se již objevují vlivy opery a šansonu (The Millionaire Waltz) nebo country stylu (39).

 

Deep Cuts, Volume 2

Nejprogresivnější léta 1977 –1982 a zároveň postupný odklon od rocku k diskotékovým a rádiovým hitům se považují za zlatý věk Queen. Koncertní otvírák Mustapha, powerrockový nářez Sheer Heart Attack nebo bluesová vypalovačka Sleeping On The Sidewalk připomínají, že tato doba nepatřila jen vrtkavým popšlágrům z kontroverzně přijatého alba Hot Space, ale fundovanému jazz/blues/rocku s prvky hravé rytmiky, sborového zpěvu a pomíjivé jednoduchosti.

 

Deep Cuts, Volume 3

Čtveřice měla směle nakročeno z funky stylu do tuctového disca. Umělecký útlum, koncertní Olymp a postupná rekvalifikace sebe sama, tak by se dala označit poslední léta 1984 – 1995, byť poslední křeč po Mercuryho smrti a posmrtné album Made In Heaven postrádají onen dravý náboj z předešlých desek. I tak se dají skladby Bijou, The Hitman nebo Mother Love označit jako vyzrálé skladby profesionální kapely, která se přes nepřízeň osudu zhostila nahrávání písní se vší péčí, jakou hudební svět nepamatuje. Chorální patos, syntezátorové hrátky, ale především slábnoucí Freddieho vokál definitivně uzavírají jednu obrovskou kapitolu dějin popmusic…        

 

Queen: Deep Cuts, Volume I, II, III

Formát: Audio CD, SACD

Vydáno: 2011

Vydavatel: Island UK

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS