Hudba

Eagles: Hotel California (SACD, 2011, Wea Japan)

Prosluněná Kalifornie je místem optimistického smutku hardrockových matadorů Eagles. Jižanský rock, tequila a psanci na útěku – tématicky se Eagles uměli vyhranit už na začátku sedmdesátých let na prvních deskách. Nicméně obrat přišel v roce 1976 s nahrávkou Hotel California, kdy baladickým bluesrockovým soundem vpluli do rádiových vod všech zemí světa a přitom zcela po svém zkritizovali slavné USA.

 

Paradoxně právě onen největší stejnojmenný hit z páté řadovky se dočkal masového uznání jako poslední. Poněkud mysteriózní text se dá interpretovat mnoha způsoby, což běžnému posluchači tenkrát moc nevonělo. Sami členové skupiny se po téměř třiceti letech nechtějí o jejich nejúspěšnějším šlágru vůbec bavit. „Je to v podstatě nuda… Song pojednává o temných a nepříjemných stránkách amerického snu, jak všichni víme. Nic nového pod sluncem,“ zbagatelizoval problematiku koncepčního alba Hotel California jeden z lídrů formace bubeník Don Henley. Můžeme jen spekulovat, jestli jde o migraci, honěním se za úspěchem nebo vypořádáním se s vlastní identitou. Tradiční hodnoty jen „200 let staré země“ tu najednou dostávají zcela jiný charakter.

 

 

V čem tkví úspěch desky „Hotel California“, kterému vyfoukli Grammy těsně před nosem kolegové Fleetwood Mac? Každý z členů Eagles je zručný multinstrumentalista, který přispěl svoji troškou do mlýna – ať už se jedná o podmanivá kytarová sóla, harmonicky propletené vokály nebo pestré barevné hudební cítění. Album je v podstatě vrcholem hardrockových sedmdesátek, jež pomalu spěly k závěru. Najdeme tu typické rockové balady, bluesovou rytmiku nebo jižanské riffy, jež se staly východiskem pro jiné následovníky.

 Po 36 letech vychází legendární deska ve formátu SACD, ošetřena v HD verzi a dostupná jako 24/96 ke stažení. Pokud máte ambice ještě po vyšším rozlišení, lze si ji stáhnout  jako soubor ve 24/192. Je jasné, že ani po letech hudba Eagles nijak nezestárla. Konceptuální charakter alba vynikne o to víc, pokud si umíte vychutnat křupavé bassové riffy v titulní skladbě, Walshova progresivní kytarová sóla nebo ostrý sound bicích. Eagles jsou tak ráz naráz opět ta mladá parta hudebníků na vrcholu tvůrčích sil, která se vrátila zpět v čase.

 

Eagles: Hotel California

Formát: SACD

Nahráno: 1976

Vydáno: 2011

Vydavatel: Wea Japan

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS