Stavba HIFI

Jacob Jensen: designér zvuku

V předchozím článku z cyklu o průmyslových designérech, kteří stáli u zrodu ikonických hi-fi výrobků, jsme psali o Andersi Hermansenovi, který se dnes stará o podobu výrobků firmy Bang & Olufsen. Pominout ale nesmíme jeho učitele, dnes již šestaosmdesátiletého Jacoba Jensena, který měl B&O na starosti v letech 1965-1991. 

 

Jacob Jensen se narodil v roce 1926 poblíž dánské Kodaně. Svou dodnes trvající kariéru začal v roce 1947, kdy začal pracovat u svého otce v obchodě s nábytkem. Tam také začal nábytek  sám navrhovat a protože mu to šlo, nastoupil na univerzitu na nově otevřený obor průmyslového designu; Jensen se stal prvním studentem, který zde získal titul. Zbytek padesátých let pak strávil u firmy Bernadotte and Bjørn, což byla první dánská specializovaná designérská firma.

Od roku 1965 pak byl Jacob Jensen spjat s firmou Bang & Olufsen. Jacob Jensen se stal součástí nejužšího vedení, které se každou středu v deset ráno scházelo jako pracovní skupina nazvaná „What now?“ Její součástí byl odborník na trh a obchodní trendy, odborník na nové technologie a Jensen, který měl za úkol vymyslet, jak by ideální výrobek měl vypadat. Výsledkem těchto schůzek bylo za 26 let Jensenovy kariéry u  Bang & Olufsen na 80 původních výrobků a 1500 navržených modelů. 

Prvním Jensenovým realizovaným návrhem bylo rádio Beomaster 5000, které dokázalo zamezit praskání při hledání stanic a mělo uvnitř zabudovanou jakousi databázi stanic, při jejichž naladění se samo přepnulo do stereo módu. Součástí série byl také zesilovač Beolab 5000 a reproduktory Beovox 2500. Funkce a podoba zařízení byly tak revoluční, že – kromě celé řady cen za design – dostal Jensen na základě tohoto úspěchu na starost celý audio program Bang & Olufsen.

 

 Úspěch dalších deseti let Jensenovy práce ilustruje skutečnost, že si newyorské Museum of Modern Art (MoMA) v roce 1972 vybralo 7 jeho výrobků, které začlenilo do své sbírky moderního designu, kam se dostaly pouze pečlivě vybrané kousky, jež podle mínění kurátorů výrazně ovlivnily dvacáté století. Jensen byl v tomto výběru zastoupen těmito modely:

Beogram 1200, rok 1969. Gramofon z oceli, plastu a hliníku, rok 1969

 

 

 

Beomaster 1200: rozhlasový FM přijímač, 1969. Hliník, plast, dřevo.

 

 

 

 

Beomaster 3000, rok 1969. Rozhlasový FM přijímač se zesilovačem. Plast, hliník, dřevo.

 

 

 

Beomic 2000, hliníkový mikrofon z roku 1969

 

 

 

 

 

 

 

Beovox 2700, reproduktory z roku 1971. 

 

 

 

 

 

 

 

Beolit 400, přenosné rádio potažené kůží.

 

 

 

 

 

Beogram 4000, gramofon s tělem z palisandrového dřeva. 

 

 

 

 

 

 

V roce 1978 pak MoMA uspořádalo samostatnou výstavu věnovanou pouze Jacobu Jensenovi a firmě Bang & Olufsen s názvem „Design for Sound by Jacob Jensen„. Jako logo této výstavy sloužil inovovaný gramofon Beogram 4000, který dostal číslo 4004 a který je zároveň považován za vůbec nejlepší Jensenovo dílo. Dnes je ostatně Jensen ve sbírkách MoMA zastoupen 19-ti výrobky.

 

 

Po odchodu z B&O se Jensen věnuje svým vlastním projektům, které zahrnují návrhy snad všech možných výrobků. Velmi ceněné jsou třeba jeho hodinky z řady Dimension, Arc nebo Icon. Studio Jacob Jensen Design, které dnes vede jeho syn Timothy Jacob Jensen, je také třeba podepsáno pod novou řadou televizí společnosti Toshiba

 

 

 

Bezmála devadesátiletá legenda průmyslového designu se nicméně vedle navrhování technických hraček a předmětů denní potřeby vážně zaobírá také myšlenkami na svůj pozvolna se blížící odchod z tohoto světa. Protože člověk by měl být obklopen kvalitními věcmi i po smrti, spojil se s dánským výrobcem rakví, společností Tommerup Kister, a vytvořil pro ně sérii rakví a uren pod označením Diamant. Těžko nalézt lepší vyjádření Jensenovy praktičnosti, nadhledu a nezlomné energie…

 

 

Podobné články:

Anders Hermansen: Beo-designér z Bang & Olufsen

Dieter Rams: Muž, který inspiroval Apple

 

 

 

 

 

 

< >
Beomaster 3000
Beomic 2000
Beovox 2700
Beolit 400
Beogram 4004
Toshiba by Jacob Jensen Design
Tomerrup Kister by Jacob Jensen
JJ slide

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS