Hudba

John Coltrane and Johnny Hartman (Limited Edition 45RPM 180 Gram 2LP)

Bezmála půl století nás dělí od vydání klasického jazzového milníku „John Coltrane and Johnny Hartman“. Právě teď vychází luxusní reedice na dvou vinylech od firmy Original Recording Group.


Pár let před svoji smrtí (1967) a na vrcholu svoji kariéry se John Coltrane, který od padesátých let aktivně spolupracoval s Milesem Davisem a došel ve svém oboru obrovského uznání, spojil s nepříliš známým Johnnym Hartmanem, zpěvákem klasických šlágrů. Ten ale nebyl na hudebním poli žádným nováčkem – zkušenosti z nahrávání s Earl Hines a Dizzym Gillespiem ze 40. let jsou jasným důkazem toho, že po umělecké stránce byl na vrcholu svých tvůrčích sil.

John Coltrane, mistr saxofonistických preludií, který posunul bebop do avantgardního absolutna, se zde nechal volně inspirovat jednoduchým a přímočarým světem Johnnyho Hartmana, kde se sází hlavně na typickou melodii a láskyplné vzývání lásky. Sametový hlas je v kontrastu s mohutně pojatým soundem, jenž vystřeluje do éteru jako dělové koule Matyldy u Verdunu, přičemž se nezapomíná na jednoduché a promyšleně strohé frázování, vzdávající hold klasickému jazzu první poloviny 20. století. Stačí se jen v klidu zaposlouchat do Lush Life nebo My One And Only Love, abychom se ujistili, že tyto interpretace starého světa jsou definitivním překročením Rubikonu. Ano, kombinace lyrického a emocionálního vidění světa uzavírá Coltranovu pouť mimo experimentální vody a nechá se naopak volně inspirovat romantickým jazzem a klasickými postupy, díky čemuž vzniklo dokonale tmavé a krásné dílko šedesátých let. Limitovaná edice tak nechá nakouknout do časů, kdy bebop vzdával hold starším žánrům, bez nichž by tu ani nemohl existovat.

 

John Coltrane and Johnny Hartman

Formát: Vinyl, 180 g 2 LP

Nahráno: 7. 3. 1963

Vydáno: 2012

Vydavatel: Original Recording Group

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS