Hudba

Paul Weller: Sonik Kicks

Paul Weller je anglický zpěvák a skladatel, který vedl dvě úspěšné skupiny – The Jam a The Style Council – a který je v Anglii čímsi jako národní kulturní institucí. Jako jediný z britské punkové vlny 1977 dokáže točit alba, na nichž donekonečna neomílá ty samé fígle donekonečna. Jeho nová tvorba v sobě ukrývá pořád onen nakvašený vztek, skrývající se pod mnoha vrstvami surového rock´n´rollu, jazzu, neoklasicistních intermezz a v neposlední řadě elektroniky, jež hraje na novince Sonik Kicks tak důležitou roli.

 

Paulu Wellerovi již táhne  na šedesát. Zatímco jeho bývalí druzi ve zbrani ze spřízněných kapel si sem tam zoufale nostalgicky vzpomenou na svoji zašlou slávu, objíždějí zapadákovy východní Evropy (Billy Idol) nebo vymýšlejí surreální hlášky o tom, že natočí další řadové album (vyřčené nesmysly Johnnyho Rottena okolo vydání druhého alba Sex Pistols), Paul Weller stojí nohama pevně na zemi. Ne že by se jednalo o svatouška, který by ve své kariéře nikdy netápal. Pozornost ale obraťme hlavně k současnosti: jeho poslední tři alba 22 Dreams, Wake Up The Nation a Sonik Kicks stojí rozhodně za poslech a uzavírají dlouhou a trnitou cestu trvale mladého a rozhněvaného hudebníka.

Na minulé desce Wake Up The Nation probouzel Paul Weller národ a lámal hůl nad Velkou Británií. Ne každý Angličan ostatně miluje monarchii: „Britové za těch dvacet let začali uvažovat pokrokověji a jsou méně xenofobní a rasističtí. Zato politici, to je jiná. Stále považuji královskou rodinu za vrchol příšerného a hnijícího establishmentu. Jako by stále měli oči zavřené, když se konají demonstrace proti válkám. Akorát se usmějí, řeknou si fajn nápad, ale my se už rozhodli takhle.“ Inu starého anarchistického psa jen tak neobalamutíš.

 

 

Weller si za svými názory pevně stojí, o čemž svědčí i novinkové album Sonik Kicks, které vychází na značce Yep Roc Records. Svůj zrak obrátil tentokráte ke kraut rocku a elektronice, v níž se vzhlédl díky spolupráci se zvukovým architektem Kevinem Shieldsem z My Bloody Valentine. Zvukové prodlevy, jazzové vsuvky a rockový feeling jsou ale nadále poznávacím znamením Wellerovy tvorby, stejně tak i odpor k válce. Opět tu nechybí zajímaví hosté: Graham Coxen zazáří asi v nejpůsobivějším tracku Dragonfly, plným temnoty, nervozity a zlovolné vášně. Noel Gallagher (ex-Oasis) si vystřihne svoji účast ve When Your Garden´s Overgrown, kde se odlehčená rytmika mísí s odkazem 80´. Beatové taškařice v That Dangerous Age jsou v těžkém kontrastu k čistě elektro-halucinogennímu otvíráku Green, v němž zabrousil Weller do zcela neznámých vod, v nichž se naštěstí neutopil. Sonik Kicks je prostě výborná nahrávka, otevřená všem dosavadním platformám.

Na velmi různorodém albu naleznete i tento milostný duet Study in Blue v dub-reggae stylu, ve kterém se Weller vyznává z pocitů, které v něm vzbuzuje jeho čerstvá zamilovanost do doprovodné zpěvačky Hannah Andrews.

 

Paul Weller: Sonik Kicks

Formát: CD  (1 disk), Vinyl, MP3

Nahráno: 2012

Datum vydání: 27.3.2012

Vydavatel: Yep Roc Records

[koupit_link]

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS