Hudba

Supertramp: Breakfast In America (Vinyl, 180g)

Britská legenda 70. a 80. let Supertramp vydala exkluzivní vinylovou edici desky z roku 1979.

 

„Píseň Breakfast In America jsem složil na starém harmoniu, které jsem našel v jednom krámu v Anglii. Bylo celé pokryté pavučinami, ale já za něj stejně vyhodil26 liber. Jak vidíte, vyplatilo se mi to. Jednou jsem byl v takové rozmarné náladě, snil jsem o cestě do Ameriky a říkal jsem si, že by pro mě bylo snazší sbalit holku právě v Americe… Tak vznikla tato píseň,“ tvrdí zpěvák a vůdčí postava kapely Roger Hodgson.

Kromě známého a rádiového hitu, jemuž se nedá upřít rytmická přímočarost a zdánlivě jednoduchá melodičnost, se zbytek písní dá považovat za typickou ukázku chytrého a uznávaného mainstreamu dané doby. Osmdesátky nepatřily jen prapodivným hairmetalovým zjevům, electropopovým šlágrům a diskofilním říkánkám. Nabízely i kvalitní směs popu a rocku s mistrnými melodickými linkami, chorálovými harmoniemi, jazzovým feelingem a arénovými modlitbami. Vedle Genesis, The Police nebo Pink Floyd se Supertramp profilovali jako kapela, která hudebně vyrostla na falsetových a jižanských Eagles a hravou melodičností a chytrými texty bořila zavedené mýty. Do středního proudu vnášela radost a smyslnou poetičnost, přičemž po zvukové stránce poslali předchozí nejapné tápání přelomu 70. – 80. let do horoucích pekel.

Vážnější podtón a psychologický apel je ale slyšet v každém jasně rytmickém tracku, což se kontrastně projeví v otvíráku Gone Hollywood nebo The Logical Song. Tápání a hledání vlastní existence je příznačné pro neuroticky syntetickou Goodbye Stranger, stejně tak baladickou Oh Darling, parafrázi a odpověď na slavnější verzi z Abbey Road od Beatles.   

 

Nový remaster, jimž se může 180gm vinyl pochlubit, obsahuje navíc živé skladby z turné roku1979, a je doplněný o klasické CD a DVD s mnoha video záznamy. K tomu je připojený šedesátistránkový booklet s replikou vstupenky na koncert nebo plakátem. Co vás ale uhodí hned po prvním poslechu do uší, je působivá dynamika zvuku se zdviženými basy a strukturovanými frekvencemi, kvůli čemuž je koupě jasný tah na bránu. Supertramp, jak jste ještě předtím nikdy neslyšeli…

Supertramp: Breakfast in America

Formát: Vinyl, 180 g

Vydavatel: Domestic LP

Nahráno: 1979

Vydáno: 2088 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS