Koncept

Zik by Philippe Starck: sluchátka pro „smartphone generation“

Není to tak dávno, co jsme na Fullstars v článku o nejlepších přenosných přehrávačích psali o dockovací stanici Zikmu od společnosti Parrott, které dal tvar věhlasný designér všeho možného Philippe Starck, a obchody už se začínají těšit na nové ovoce jejich spolupráce: sluchátka s označením Zik.

 

V tuto chvíli je to zhruba všechno, co se o nich dá říct, protože PR kouzelníci dávkují informace skutečně jen po kouskách. Jisté je, že sluchátka budou cílit asi na mladší generaci, která vyrůstá ve společnosti krabiček od Apple a smartphonů – tomu napovídá i slogan „Zik: The headset for smartphone generation“, vizuály plné pařících teenagerů, ale také skutečnost, že přenos zvuku obstará bluetooth, takže se cílová skupina nemusí bát, že by si jointem přepálila kabely. Jak tvrdí sám tvůrce: „Tato sluchátka jsou skrz naskrz moderní, a to díky jejich technickému řešení a minimalistitckému designu. Obsahují inovativní technologii, která je vsazena do co nejmenší hmoty materiálu, aby zprostředkovala maximální efekt. V tom spočívá ono kouzlo.“

 

Soudě podle propagačního videa, které společnost uvolnila, projevují se tato kouzla následovně. Zik by měl obsahovat účinný systém odklonění okolního ruchu, mělo by být možné ovládat zvuk i přeskakování skladeb přejížděním přes vnější plochu sluchátka, můžete je přes bluetooth skutečně snadno připojit k jinému zařízení a „trsat“ společně s přáteli a měly by prý poskytovat zvukový zážitek prý jako z koncertního sálu. Pokud si je sundáte z uší, zaznamenají to a přeruší přehrávání skladby. 

 

 

Na tomto videu si můžete prohlédnout sluchátka v trochu nudnější, ale o to kvalitněji vypovídající formě.

 

 

Další články o legendách designu se „zářezy“ v žánru audia a videa:

Jacob Jensen: designér zvuku

Anders Hermansen: Beo-designér z Bang & Olufsen

Dieter Rams: muž, který inspiroval Apple

 

 

Otázka zní, proč vlastně píšeme o sluchátkách, o nichž toho moc nevíme. Odpověď je jednoduchá – protože je navrhl Phillipe Starck. Tento kosmopolitní Francouz, který začal pracovat již v šedesátých letech, je skutečným specialistou na nespecializaci: navrhoval snad všechny myslitelné typy výrobků, od mincí k lodím, od hodinek k olympijské pochodni, od motocyklu ke kartáčku na zuby. Proto si můžete být jisti, že každá jeho novinka bude nějak obsahovat odlesk mnohaleté inspirace získané prací na úplně jiných výrobcích. 

Pokud se podíváme na Starckovu bohatou kariéru a budeme hledat, jaká zvuková či obrazová zařízení navrhoval, musíme se – vedle již zmíněného Zikmu – vrátit do poloviny devadesátých let minulého století. Tehdy se spojil se společností Thomson, pro kterou navrhoval  televizory, rádia nebo dálkové ovladače. Z této doby pochází třeba také tato přenosná televize s označení Jim Nature:

 

 

A právě proto, že Starck dělal snad do všeho, může se objevit tak jako nedávno třeba tato fáma, že společnost Apple prý spolu se Starckem prý potichu připravuje nějakou převratnou technologickou novinku, prý snad Apple televizi nebo redesign Apple stores. Není tomu tak. Starck ve skutečnosti stavěl pro Steva Jobse jachtu a v této práci prostě pokračuje i dále. To je podstata celé zprávy. Prý to má být opět zcela revoluční loďka – ostatně, do lodí Starck dělal zvláště na přelomu tisíciletí, jak si můžete ověřit pod tímto odkazem na stránkách jeho firmy.

 

Podívejte se do fotogalerie, kam jsme vybrali dalších pár kousků ze Starckovy kariéry. Až budete mít na hlavě Zik, budete vědět, že se rozhodně můžete všem geekům i výtvarným znalcům podívat směle do očí.

 

< >
Zik Parrot_1
Zik Parrot_2
Philippe Starck_Zeo Thomson
Philippe Starck_Jim Nature
Philippe Starck_Motor Yacht
Philipp Starck_Pibal City Bike
Philippe Starck_2 Euro
Philippe Starck_Marie Coquine
Philippe Starck_Mirror
Philippe Starck_Voxan SuperNaked

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS