Hudba

Al Di Meola: Pursuit of Radical Rhapsody

Fanoušci kytarového boha Al Di Meoly po čtyřleté pauze konečně zaplesali. Mistr latino-cikánských melodií a harmonií se připomenul s famózním dílkem Pursuit of Radical Rhapsody, na němž potvrdil nejen návrat ke svým jazzovým kořenům, ale zároveň dokázal setřít hranice mezi mainstreamem a grandiózní hráčskou precizností.

 

Al Di Meola dokázal svým hráčským umem uhranout nejednu generaci vynikajících muzikantů. Od 70. let plodí jedno album za druhým, prošel si mnoha obdobími, v nichž měly navrch jazz-fusion, flamengo, prvky world music a rockové kudrlinky. Není tomu ani jinak u poslední novinky Pursuit Of Radical Rhapsody, kde hraje prim tango  a kytarové kreace jdou ruku v ruce se ztřeštěnými šansonierskými melodiemi akordeonisty Fausto Beccalossim. Sinfonia ale zdaleka nekončí. Z každého tracku je cítit ona typická produkce z přelomu osmdesátých a devadesátých let, která podbarvuje jednoduché krásné melodie, v nichž je ukryto kouzlo cikánské romantiky, jež vás neustále láká zakousnout se do pořádně sladkého ovoce.

 

 

Úchvatná Siberiana postavená na odpovědích zmiňovaného akordeonu je výletem do lyrické epopeje, kde se nylonky drtí jako slabounké nitky a Santanovy kytarové linky dokreslují auru muzikantského gurmána, jenž přesně ví, co dělá. Přestože kytara udává neotřesitelný prim, ani ostatní nástroje nestojí v pozadí. Druhý kytarista Kevin Seddiki, basista Victor Miranda a výborný bubeník  Peter Kazsaz se nevtíravě doplňují navzájem a dohromady tvoří podivuhodný Gesamtkunstwerk, který vás vytáhne na pěkně oduševnělý trip do hlubin geniální muzikantské duše. Vrchol nastává paradoxně s neslavnější coververzí všech dob: ani Beatles by neohrnuli nos nad Strawberry Fields, z níž se stala po aranžerském zásahu najednou křehká a dojemná balada.  

 

 

 

Virtuozita, flamengo a nedořečené jazzové odpovědi – tak by se ve zkratce dala charakterizovat zatím poslední nahrávka Al Di Meoly, který ani tentokráte nezklamal a stvořil pestré a barevné album, které stojí za poslech.

 

 

Al di Meola: Pursuit of Radical Rhapsody

Formát: Audio CD, MP3 download

Vydáno: 15. 3. 2011

Vydavatel: Telarc

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS