Hudba

Amadou & Mariam: Folila

Slavné duo je spjato s obrovskou popularitou nejen na černém kontinentu, ale po celém světě, o čemž svědčí spolupráce s Davidem Gilmourem, K´naanem nebo Damonem Albarnem. Ani v souvislosti s novinkou Folila nezůstala legendární dvojka pozadu.

 

Vznik alba Folila nebyl nijak jednoduchý. Aby docílili toho pravého soundu,  Amadou & Mariam nahrávali záznam hned natřikrát. Poprvé se vypravili do New Yorku, kde oslovili řadu indie formací, od nichž si tak zajistili slibné renomé západního světa. Poté odcestovali na Mali, aby se dali opět dohromady s místními hudebníky a byli tak věrní svému tradičnímu nástrojovému obsazení, a naposledy navštívili Paříž, kde vznikly poslední dvě předělávky. Výsledek?

Na první poslech poněkud naleštěný hybrid, nicméně spolupráce s předáky Yeah Yeah Yeahs nebo Santigold se vyplatila a je to sázka na jistotu. Jemné kytarové vyhrávky Nicka Zinnera tvoří společně se staccatovým projevem Amadou dokonalou chemii, stejně tak doprovodné vokály Ebonyho Bonese, Kypa Maloneho z TV On The Radio nebo Jake Shearse s diskofilních Scissor Sisters, jež zahřměly ve funkové Wily Kataso nebo roztančené Metemya.

 

Vrcholem ale bezesporu zůstává kontroverzní spolupráce s francouzským songwriterem Bertrandem Cantatem, který přispěl svým zpěvem, harmonikou a kytarovým doprovodem hned na několik písní. A nutno říct, že jeho přítomnost dodává Folile šmrnc. Předák populární rockové kapely Noir Désir je sice pro zbytek světa zcela neznámou figurou, nicméně pro Francouze je to samotný satanáš, proslulý to násilník a opilec, co jednoho dne ubil k smrti svoji přítelkyni a pobyl si za to nějaký čas za mřížemi. Že Amadou & Mariam dobře vědí, jak prodat svůj opus, o tom netřeba více diskutovat.  A svoje ví např. Axl Rose, který přezpíval zcela pitomý text od vrahouna Charlese Mansona, čímž zajistil prodej alba Spaghetti Incident od Guns N´Roses..

Odmyslíme-li poněkud rurální obal desky, je Folila výborná nahrávka, kde není nouze o originalitu, moderní zvuk a citlivé aranžmá. Fúze tradiční maliské hudby, melodických kytarových linek a temperamentních vokálů dělá z Folily nadčasovou desku, která v diskografii Amadou & Mariam nijak nezapadne. Uvidíme, co legendární dvojice vymyslí příště.

 

Amadou & Mariam: Folila

Formát: CD, MP3 download, Vinyl

Vydáno: 2012

Vydavatel: Nonesuch

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS