Hudba

Björk: Biophilia

 

Oproti jiným interpretům má Björk velkou výhodu: každé její nové album se utápí v takové míře chaosu, nejistoty a transcendentálního tajemna, že těžko může soupeřit s jakoukoli kvalitou současného umění. Jedno je ale jisté: na to že je dáma Björk docela v letech, nebojí se nových technologií a stává se naopak jejich průkopníkem v hudebním průmyslu.

 

Biophilia je již osmým celovečerním opusem, v němž se pokusila vytvořit oslnivé umělecké dílo a propojit veškerá estetická klišé její dosavadní tvorby. Posunout koncepční dílo až na hranici absolutna se jí podařilo v minulosti už několikrát. Není proto důvod nevěřit jí ani v souvislosti s Biophilií. Björk zní, jako by byla vytržena přímo z islandské sopky, soucitně analyzuje složité cesty vedoucí k pochopení lidského chování, jež vnímá jako odraz zoufalého ekosystému. Vrství na sebe materiál jako malíř, který prošel vlastním očistcem. V jejích skladbách se objevuje hloubka umocněná neexistencí jediné promyšlené melodické linky, roztroušené harmonie a záměrné necelistvosti. Už „hitovka“ Crystalline nese klasický rukopis Björk, kdy jediným záchytným bodem pro posluchače je pentatonický leitmotivzakončený samplovou taškařicí. Že v sobě uchovává stále punkový náboj, i když skrytý pod mnoha nánosy instrumentální preciznosti, o tom svědčí i vydání alba přes aplikace iPadu.

 

 

Björk opět propojuje různé druhy smyslového vnímání. V jejím podání je Biophilia soustředěnou syntézou moderního umění: hudebního, výtvarného, filmového, zkrátka hlavně sází  jako vždy na obecně vizuální vjemy. S vydáním dalšího alba připravila nové webové stránky, skrze něž komunikuje se svými fanoušky. Každému tak nechává nahlédnout nejen do svých hudebních dílen, které stojí rozhodně za to, ale i na devadesátiminutový dokument jejích echt kreací.

 

Björk: Biophilia

Formát: Audio CD, Vinyl, Mp3

Vydáno: 2011

Vydavatel: Nonesuch

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS