Hudba

Jack White: Blunderbuss (CD, Vinyl, MP3)

Přestože od založení White Stripes uběhlo již moře času, tento kultovní projekt zůstává nejzajímavějším hudebním uskupením nultých let. Zajetá platforma se ale nedá opakovat donekonečna, proto musíme ocenit, že se Jack a Meg Whitovi odhodlali k nečekanému kroku a dali si vzájemně vale. Pro Jacka tak nastal konečně čas, aby zdánlivě dřevní rock´n´roll rozvinul do větší barevnosti a pestrosti, než tomu bylo doposud. Jeho první sólovka Blunderbuss je syntézou předchozích aktivit s White Stripes, The Raconteurs nebo The Dead Weather s přidanou hodnotou.

 

U Whitovy tvorby je těžké rozlišit, jestli v dané chvíli ulítává na Rolling Stones, Led Zeppelin, bláznivě tancuje na Electric Six nebo je uchvácen vypravěčskou rétorikou Boba Dylana. Na Blunderbuss naleznete všechno, co by měl obsahovat rock 21. století. Drtivé kytary a surově surreální sóla v prvním triumvirátu Missing Pieces, Sixteen Saltines a Freedom at 21  za sebou zanechávají dosavadní bluesové ukolébavky a  pod rapově ječivým vokálem minimalisticky drtí všechno, na co jsme byli doposud zvyklí.

Hitovka Sixteen Saltines, vypuštěná s akčním videoklipem, se lehce může stát výpovědí o dnešní mladé generaci, vyrůstající v chaosu spotřební doby bez jakýchkoli hodnot. Jestliže umí Jack kytarově bouřit a bořit zavedené mýty, stejně tak zvládá baladicky se vkrádat do podvědomí ráznými klavírními melodickými frázemi a uhranout pestrou harmonií až do konce alba. Ve Weep Themselves To Sleep se prezentuje jako kazatel a glosátor celého schizofrenního světa, zklamán nad ztrátou jakékoli zodpovědnosti.

 

 

Blundebuss se pyšní mnoha zajímavými hosty, z nichž jen namátkou jmenujme bývalou Jackovu lásku Karen Elson, která tu byť zcela jinak nahrazuje ženský protějšek Meg. Pracovitější a po hudební stránce i zajímavější polovička The White Stripes si tak definitivně vylepšila image rockové celebrity, jež se v minulosti neštítila spolupráce s Alicia Keys a dunět na zatím poslední bondovce. Držme palce, ať ho další úspěch nesemele.

 

Jack White: Blunderbuss

Formát: CD, Vinyl, MP3 download

Vydáno: 24. 4. 2012 

Vydavatel: Third Man Records/Columbia

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS