Hudba

Nirvana: Nevermind (4 CD/DVD Super Deluxe Box Set)

Dvacet let uběhlo jako voda. Není to tak dávno, co uřvaný týpek v námořnickém triku duněl na MTV a z éteru smetl všechny ostatní hudební styly. Album Nevermind oslavilo jubileum a připomnělo se luxusní reedicí, která se může pochlubit bezmála dvou a půl hodinovou délkou poslechu.

 

Pro fans Nirvany je Nevermind svatou modlou, pro některé ortodoxní zastánce ale ukázkou toho, jak se zaprodat mainstreamu. Syrový zvuk z předchozího alba Bleach byl minulostí, do popředí se dostaly jasněji čitelné kytary, energické bicí v podání nováčka Dave Grohla a Novoselicova basová preludia. Cobain a spol. byli jednoduše na svém uměleckém vrcholu – co song, to hit. Rozepisovat se o jednotlivých písních nemá ani smysl, jsou natolik známé, že bychom akorát omílali stejná moudra dokola.

 

 

Pozornost si ale zaslouží bonusové disky a tracky, které tato reedice obsahuje. Kromě klasického CD nabízí i skladby z B-strany (Even In His Youth, Aneurysm, Curmudgeon) nebo pět živých nahrávek (D7, Been A Son, School, Drain You, Silver, Polly). Druhý disk obsahuje původní stopy ze Smart Studios, demo nahrané na kazeťáku Boombox a dvě skladby z desky natočené v BBC. Devonshire mixes na třetím nosiči jsou působivé alternativy, které nikoho neurazí. Potěší i koncertní záznam ze Seattlu jak na CD, tak DVD s vypilovaným zvukem k dostání i na Blue-ray. To vše obalené bohatým bookletem, v němž narazíte na autentické pracovní verze písní, včetně Smells Like Teen Spirit, kterou Cobain kvůli jejímu komerčnímu úspěchu k smrti nesnášel  (tradují se i historky, že kdykoli náhodně z rádia zazněla a zpěvák byl u toho, lítaly nejenom nadávky oknem ven). Sečteno podtrženo: tento dárek od Geffenu se vydařil.

  

Nirvana: Nevermind

Formát: 4 CD/DVD Super Deluxe Box Set

Vydáno: 2011

Vydavatel: Geffen

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS