Hudba

Norah Jones: Little Broken Hearts

Tři roky trvalo Norah Jones, než se po osudovém Ikarově pádu do rockových hlubin odhodlala vydat novou desku. Předchozí The Fall postrádalo vše, čím novinka Little Broken Hearts doslova hýří: autorský jazzpop, snivý vokál a minimalistickou produkci, kterou obstaral slovutný Danger Mouse.

 

Norah Jones je tentokráte subjektivní jako nikdy před tím. Little Broken Hearts zlovolně dýchá pod nánosy nepředstíraného smutku – aby taky ne, zpěvačka roní slzy nad rozchodem se svoji osudovou láskou, přitom rozpřádá nitky svého uměleckého umu, jak nejintimněji to jde. Je úplně jedno, jestli má zlomené srdce holka z žižkovského bordelu, anebo uznávaná celebrita ověnčená mnohamilionovými prodeji. Svoji bolest nijak netlumí, přemýšlivě ve svých písní argumentuje a teskně frázuje v každém tracku – až na výjimečnou Say Goodbye. S ní výrazně vypomohl producent Danger Mouse a každému je po poslechu jasné, odkud vítr vane. Orientální melodika přesvědčivě sekunduje basovému leitmotivu, refrénovitě a jednoduchou pentatonikou se vkrádá do podvědomí, jako je tomu v případě projektu Broken Bells, jenž má Danger Mouse společně s Jamesem Mercerem z The Shins.

 

Ačkoli právě ona hitovost desce Little Broken Hearts chybí, celému albu vévodí jistá nervozita a gradace, která nikdy nedojde vrcholu; jako zřejmě celý osobní život Norah Jones. Happy Pills je naopak ironickým úšklebkem nad osmdesátkami, kde hrajou prim klávesové vyhrávky, určené rádiovým vlnám. Ano, jazzu ubylo, rock vymizel, Norah Jones ještě víc zpopověla, ale jako by omládla o deset let a vrací úder svoji mladší sokyni Laně Del Ray, rychlokvašce skomírajícího nu-soulu. Estetickou tečku nakonec všemu dodává stylový obal, jejž má na svědomí zkušený fotograf Frank W. Ockenfels, zodpovědný za booklety Nirvany, Alanis Morissette nebo Davida Bowieho.  

 

Norah Jones: Little Broken Hearts

Formát: CD, Vinyl, MP3

Vydáno: 2012

Vydavatel: Blue Note Records

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS