Hudba

The Doors: L.A.Woman (40th Anniversary Edition)

Co je zajímavého na L. A. Woman? Hlavně to, že na ní Jim Morrison podal svůj poslední heroický výkon, čímž zavřel hubu všem pochybovačům, že The Doors jsou umělecky mrtvá kapela. Život mu to ale bohužel neprodloužilo.  L. A. Woman vychází k poctě 40. výročí v luxusní dvojdiskové reedici.

 

V říjnu 1970 se The Doors zavřeli do studia a začali pomalu dělat na svoji šesté řadovce. Netušili, že to bude s Jimem Morrisonem naposledy. L. A. Woman vznikala zdlouhavě a v nechutných porodních bolestech. Morrison byl silně závislý na alkoholu, čím dál víc projevoval sebedestruktivní sklony a nijak se nešetřil. V kapele bylo hmatatelné dusno, které se táhlo od neúspěšného vystoupení v Miami, kdy zpěvák zcela ožralý a pod bůhvíjakými narkotiky pourážel, koho se dalo, a podal naprosto otřesný výkon. Vše vygradovalo známým incidentem, kdy svým přirozením prý zamával naposledy publiku, pod Doors se prolomilo pódium a vše skončilo totálním fiaskem, z čehož byly neustálé soudní tahanice. O tom, zda-li se tak skutečně stalo, se dodnes vedou spory, jež beztak nikam nevedou. A takhle nějak to tam vypadalo:

 

 

Skutečností ale je, že Morrison na Doors vysloveně kašlal. Na zkoušky nechodil a dával ostatním jasně najevo, že se chce věnovat jiným věcem: poesii a herectví. Přitom skupina prožívala jistou renesanci. Už předchozí album Morrison Hotel bylo plné bluesových a dřevních melodií, okořeněné hutným zvukem. Nakonec se The Doors naposledy semkli, zamkli se do studia a pod taktovkou Bruce Botnika (předchozí dvorní producent Rotchild práskl vzteky dveřmi) natočili svoje nejsurovější a nejtemnější album. Morrison zpívá, jako by si vyřizoval účty s předchozí frustrací, zbytek ansámblu zdárně sekunduje, temně bluesuje do úmoru a jazzově si pohrává s každou skladbou. Už úvodní The Changeling vyzývá na souboj každého, kdo pochybuje o uměleckých kvalitách čtveřice. Titulní L.A. Woman o tajuplné ženě je dodnes terčem různých spekulací, o koho se vlastně jedná. Ani zbytek písní není zbytečnou výplní: kritická L´America, bluesová Cars Hiss by My Window či Hookerova předělávka Crawling King Snake. Vrcholem je bezesporu Riders On The Storm o jezdcích apokalypsy, kteří až hrozivě uzavírají nejlepší album The Doors.

 

The Doors: L. A. Woman  (40th Anniversary Edition)

Formát: CD (Deluxe Edition, Original Recording Remastered, Extra Tracks), 2 disky

Nahráno: 1971

Vydáno: 2012

Vydavatel: Elektra

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS