Hudba

The Rolling Stones: Exile On Main Street

V roce 1972 byli Rolling Stones na vrcholu svých sil. Za sebou měli bohatou hudební kariéru, ověnčenou milionovými prodeji a všemožnými drogovými skandály, jež je pronásledovaly jak na území Anglie, tak USA. Zbývalo jim tak jediné: ukrýt se před policajty z protinarkotického oddělení na francouzské Riviéře, kde se mohli nerušeně oddávat konzumaci proslaveného heroinu z Marseille, a přitom relaxovat a jamovat. Asi nejlepší album Stones, Exile On Main Street, slaví 40. narozeniny a vyšlo v luxusní reedici s dosud nevydanými a upravenými fláky.

 

Že si ale duo Jagger-Richards dalo načas. Exile vyšlo v reedici jako úplně poslední z celé diskografie Stones a je narvané bonusy, které dodatečně dohráli a doplnili ve studiu. Dodnes je z poslechu Exile cítit nespoutaná divokost a totální kreativita, které se kapela oddala ve sklepení luxusní vily Nellcôte. Kolem Stones se po příjezdu do Francie v tu ránu začala motat hromada celebrit, místních dealerů, muzikantů a hippísáků, což nakonec slavná formace dlouho nevydržela a odletěla nazpět do Los Angeles. Klima udělalo ale své: z nezávazného jamování vznikla asi nejpozoruhodnější nahrávka Stones, v níž se mísí spousta hudebních žánrů – typické rockové riffy se střídají s voodoo rytmy a country prvky, přičemž dominantní prostor ale dostaly R & B, blues nebo soul.

Původní album je zvukově ošetřené a pro milovníky Stones musí být velice příjemné zaposlouchat se do méně protřelých fláků, jako jsou bouřlivá Rocks Off, dřevní Rip This Joint nebo baladická Sweet Virginia. Dáreček v podobě druhého CD ocení především archivní sběrači a muzikologové. Deset nevydaných tracků má na svědomí hlavně producent Don Was, který stojí za podobou posledních desek Stones. Strávil mnoho času hledáním ztracených relikvií, jež znovu upravoval do poslouchatelné podoby, a Mick Jagger s Keithem Richardsem sem tam přidaly vokály, ženské sbory, akustiku nebo piáno. Výsledek stojí za to: archaické sedmdesátky se tu perou s moderní produkcí, nijak se ale nenásilně nepřekrývají, ba právě naopak. Nejsilnější momenty nás čekají při poslechu funkové Pass The Wine (Sophia Loren), ožívání mrtvých nastane v Plundered My Soul, kdy se na scénu vrací bluesová kytara Micka Taylora. Čerstvě procítěná a znovu nazpívaná balada Following The River o rozchodu zní stejně aktuálně jako před 40 lety. Exile je i po letech stále tou cool rock´n´rollovou deskou, ke které se vyplatí neustále se vracet.  

 

Rolling Stones: Exile on Main Street

Formát: Audio CD (2 disky), Deluxe Edition, Extra Tracks, Original Recording Remastered

Nahráno: 1972

Vydáno: 2010

Vydavatel: Universal

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS