Hudba

Paul & Linda McCartney: Ram

Znovu vydané a zremasterované album Ram bylo mylně považováno za vyřizování si účtů s Lennonem, kritikou bylo v době vydání zcela strháno. Jak je na tom dnes?

 

Po rozchodu s Beatles to měl Paul Mc Cartney těžké. V soudních tahanicích se stal doslova nenáviděnou osobou, která má akorát zájem vydolovat co nejvíc peněz z pozůstalosti domovské kapely. Po vydání úspěšného debutu se Paul s Lindou odstěhovali  na svou farmu v Mull Of Kintyre ve Skotsku, kde vznikl veškerý repertoár pro Ram. Následně odtáhli do New Yorku, najali partu muzikantů a natočili bezmála 21 skladeb, z nichž se na druhé sólovce objevilo jen 12. Ačkoli se prodávala velice slušně, kritika Paula nešetřila. „Bezvýznamné“, „nudné“ a jiné přívlastky se valily na Broukovu hlavu, kterého to nenechalo vůbec chladným. Po nesmrtelných hitech Beatles, jež sepsal společně s Lennonem, se jevilo Ram jako šedesátkový odvar bez jakékoli invence. Do toho se vložily různé novinářské kachny, v kterých skladbách napadá McCartney Lennona, což označoval Paul za absurdní nesmysly – pouze v otvíráku Too Many People se dotkl mediálně známých sporů a odmítl jakékoli spekulace ohledně skladeb 3 Legs, Dear Boy nebo The Back Seat Of My Car, jež si měly vzít na přetřes nenáviděnou Yoko Ono. Celý humbuk samozřejmě neušel ani Lennonově pozornosti, který vrátil úder McCartneymu na své nejslavnější desce Imagine, kde se nechal vyfotit, jak drží prase za uši, čímž se vysmál obalu Ram, kde vegetarián Paul drží za rohy ovci. Záhy se se Paula doslova ptá ve skladbě How Do You Sleep?

 

Mediální tahanice se podepsaly na odkazu Ram jako na žádné jeho jiné desce. Přitom v diskografii zaujímá velice důstojné místo a má rozhodně co nabídnout. McCartneyho rukopis se sice nijak nezměnil – stále tu hraje prim akustika, typické melodické vokální linky a citlivá orchestrace. Reggae rytmus v Too Many People i rocková sóla jsou na svoji dobu nadčasová, stejně tak 3 Legs by se mohla skvěle vyjímat na desce Rolling Stones svým dřevním soundem. Surreální Ram On nebo sborově rozmanitá Dear Boy jsou nečekané perly v Paulově repertoáru. A pak je tu asi nejznámější Uncle Admiral/Admiral Halsey, z níž je cítit nový elán do života po Beatles. Nejpůsobivěji zní Monkberry Moon Delight, kde Paul dokazuje, že svoje rockové kořeny nikdy nezapřel a obouvá se do toho se vší parádou. Svoji zálibu v orchestracích ani tady nezapřel: pod pseudonymem Percy „Thrills“ Thrillington vydal v roce 1977 album Thrillington, což je orchestrální verze Ram zaznamenaná v červnu 1971.

Sečteno podtrženo: Ram je hlavně důkazem Paulova osobního štěstí, ukrývá v sobě neskutečné záblesky geniality a svoji pozornost si rozhodně zaslouží. Tíha z odpovědnosti je tatam a Paul natočil opravdovou subjektivní desku, jež vypovídá o jedné době a jedné ženě. Ram má kromě toho i jinou sběratelskou cenu: i přes vyřazení monofonních alb v roce 1960 byly některé desky lisované v mono (MAS 3375) s unikátní směsí pouze pro rozhlasové stanice. Není nutné dodávat, že zrovna tyto exempláře jsou zrovna tím nejdražším LP božím.

 

Paul McCartney: Ram

Formát: Audio CD (Special Edition), MP3 Download (Special Edition),  Vinyl (Special Edition)

Nahráno: 1971

Vydáno: 22. 5. 2012

Vydavatel: Hear Music

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS