Hudba

Al Di Meola, John McLaughin, Paco De Lucia: Friday Night in San Francisco

Pátek 5. prosince roku 1980 se zapsal do hudebních dějin. Na jednom pódiu ve Warfield Theatre se sešly tři výjimečné veličiny akustického flamenca a jazzu, které ze svého stylu udělaly mainstreamovou záležitost. Legendární Friday Night In San Francisco vyšlo po třiceti letech na dvou LP vinylech 180g 45RPM v limitované edici.

 

Všichni milovníci jazzu a divokého flamenca zpozorněte: kultovní živák poprvé vydaný roku 1981 je tu pro vás opět , zvukově ošetřený a zremasterovaný jak se sluší a patří od slovutného Bernieho Grundmana přímo z originálních pásků, díky čemuž si můžete opět vychutnat laskavé trhání strun a slušivé rockabilly.

Historie se tak přímo opakuje: přelom roku 1979 a 1980 byl ve znamení společného turné  McLaughlina, De Lucii a Larryho Coryella po Evropě. McLaughlin měl v úmyslu vydat společnou nahrávku, nicméně měl pochybnosti nad přítomností Larryho Coryella, jenž procházel těžkým osobním obdobím; navíc oba spoluhráči byli tenkrát již vlastními pojmy, na něž nestačil. A tak se do tria zamíchal virtuóz Di Meola, který vdechl společnému projektu energii a osobitý humor. Friday Night In San Francisco zachycuje ohromnou techniku a hráčskou preciznost a těžko soudit, kdo má v této westernové přestřelce víc navrch. Celý trojlístek vyzařuje emocionální hudebnost, vzájemně se doplňuje v těch žánrech, který každý individuálně zvládá líp než zbytek ansámblu. Mísí se zde typická latina McLaughina s jazzovou precizností Di Meoly a improvizační genialitou De Lucii. Koncert je plný výzev, vzájemných souzvuků a barevné atmosféry, jež doplňuje sténání publika. Vrcholem večera je duet McLaughlina s De Luciem v opusu Frevo Rasgado od Egberta Gismontiho. Překrásné melodie a citlivé improvizace vyniknou především v závěru skladby a grandiózním finále.

Friday Night In San Francisco patří k nejpůsobivějším živákům akustické kytary. Nejenom že dokazuje hráčskou preciznost slavného tria, zároveň zachycuje nenapodobitelnou atmosféru celého večera, z něhož je cítit vzrušení z akce samotné. Ano, člověk by málem uvěřil, že se jedná o megakoncert rockových veličin a ne jemných akustických nuancí. A v tom tkví kouzlo této desky.

 

A na závěr noticka: vystoupení Paca De Lucia si můžete vychutnat zanedlouho v Praze 26. 6. ve Velkém sále Lucerny, kde se představí se sedmičlennou doprovodnou kapelou.

John McLaughlin, Paco de Lucia, Al di Meola: Friday Night in San Francisco

Formát: Vinyl (180g 45RPM 2LP)

Nahráno: 1980

Vydáno: 2012

Vydavatel: ORG

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS