Hudba

Rush: Clockwork Angel (CD, MP3, Vinyl)

Sláva kanadských Rush byla během pětatřicetileté kariéry pěkně vrtkavá. Na konci sedmdesátek zažili první boom a stali se inspirátory pro nastupující heavymetalové odvětví. Osmdesátá léta se nesla jak jinak v syntezátorovém duchu, aby následně se slapovanou a reggae rytmikou přesedlala do alternativnější podoby. Potom nastal umělecký i komerční útlum. Až nyní s novinkou Clockwork Angels můžeme zavzdychat: „Kde by byl celý progresivní rock bez Rush!“

 

Prog-rockové trio Rush se v gruntu nikdy nevzdalo vlastního ksichtu – přes syntezátorové období nebo tvrdší rockovou produkci, kterou ve své době nestydatě zkopírovali šílenci Primus, se nyní vrací k halasnému melodickému hutnému zvuku v duchu rázné rytmiky a hlučných kytarových běsů. Výsledkem je komplikovaný harmonický proud, kde na vás jen zdáním vykouknou refrény. Baskytarista/zpěvák Geddy Lee, bubeník/textař Neil Peart a kytarista Alex Lifeson platí stále za ty fantastické hráče, nebojí se do svého typického rukopisu zakomponovat i jiné stylové odrůdy – Carnies se svojí arabskou melodikou a rafinovanou riffovaností je ukázkovým příkladem výjimečné hráčské soudržnosti.

Hromovou atmosféru umocňují úvodní Caravan nebo démonická The Anarchist. Že to Rush umějí i v klidnějších vodách, dokazují v typické baladě Halo Effect, která jako by vypadla z dob před čtvrtstoletím. Texty plné uštěpačných poznámek, alegorií, modliteb a zázračných receptů jsou doslova bludištěm rýmů, jež dodávají nahrávce pestrost a eleganci. Zkrátka, Rush splnili svoji misi do puntíku a ve své široké diskografii mají další hluboký zářez.

 

Rush: Clockwork Angel 

Formát: Audio CD, MP3 download, Vinyl

Vydáno: 12.6.2012

Vydavatelství: Roadrunner Records

 

 

 

 

 

 

 

< >
Nepojmenovaný-obrázek

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS