Hudba

David Bowie: Ziggy Stardust slaví kulatiny

Rockový komiks? Pak jedině legendární dílko The Rise And Fall Of Ziggy Stardust, vycházející právě v deluxe edici k příležitosti 40. narozenin jak na CD, tak na 180-gram vinylu a DVD balení. Jedenáct skladeb je pečlivě zremasterováno, na DVD naleznete dosud neznámé a nevydané zmixované podoby kultovních písní.

 

4. červen, kdy znovu vyjde album Davida Bowieho The Rise And Fall Of Ziggy Stardust, je den D pro všechny fandy cizince Ziggyho, který přiletěl na umírající planetu Zemi, aby skrze rock´n´roll zprostředkoval poselství naděje . Koncept, na němž postavili kariéru řvouni Kiss nebo démon Alice Cooper, tak znovu ožívá. Přitom samotné a věčné tajemství v sobě ukrývá právě onen Spaceman, o němž můžou fanoušci jen spekulovat. Kdo to tedy byl? Jimi Hendrix nebo Jim Morrison, kteří pár let před vydáním Ziggyho odešli do věčných lovišť? Možná všichni spanilí ubožáci, co stáhly sebou šedesátky do pekla, včetně Briana Jonese z Rolling Stones nebo uchlastané Janis Joplin, jež stále plní titulky hudebních časopisů, přestože jsou skoro půl století pod zemí.

 

 

Mr. Spaceman je ale věčný i po hudební stránce. Kytarové riffy Micka Ronsena nijak nezestárly, stejně jako sedmdesátková produkce, která byla na svoji dobu revoluční, nyní je ale svým dřevním soundem do jisté míry vyhledávanou senzací. Samozřejmě celé doprovodné kapele velí David Bowie se svoji vizáží punkového anorektika, v prapodivném pavoučím kostýmu, za nějž by se nestyděl jak hollywoodský Spiderman, tak kdejaký vyšinutý hermafrodit. Samotný příběh ale není tím nejdůležitějším; neustálý strach z jaderného konfliktu se odrazil do místy dekadentních a apokalyptických textů, jež umocňují kovové kytary, smyčcové orchestrace a klávesové stěny. Rockový sound se tak mění do ryze popového melodramatu, jehož realizaci dnes jen tak nikdo nevytvoří. Skvělé album, na němž se nepodepsal zub času.

Ochutnávku před vydáním reedice si můžete dopřát pod tímto odkazem: Bowie uvolnil celou desku v nejvyšší zvukové kvalitě ke streamování.

 

David Bowie: The Rise And Fall Of Ziggy Stardust

Formát: Audio CD, Vinyl, MP3 download

Nahráno: 1972

Vydáno: 5.6.2012

Vydavatel: Capitol Catalog

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS