Hudba

Neil Young: Americana

Devět let trvalo Neilu Youngovi, aby obnovil spolupráci se svoji doprovodnou kapelou Crazy Horse. Nečekejte ale žádné úlety k jazzu, country, swingu nebo industrialu. Kanaďan dostál svoji pověsti: společně natočili dílo plné mýtů a legend o kořenech Ameriky.

 

Neil Young nezklamal. Z folkrockového běsnění a čitelně rukopisných skladeb ze sebe vytáhl to nejlepší. V pořadí třicátá čtvrtá nahrávka nenechá nikoho na pochybách, že Young se navrátil k tomu, co nejlépe umí. Pěje lidové šlágry, Crazy Horse zdárně rockově sekundují a dodržují předepsané středně rychlé metrum, jež se až monotónně vžírá pod kůži jako kdysi albové milníky Ramones. Nic naplat, tohle jsou opravdové americké kořeny, návrat z pekla do náruče klasického hard rocku.

Otvírák Oh Susannah rozrazí ostrým kopnutím dveře, zní pozoruhodně funkově, jako by kapela jamovala špinavě a zároveň se jímavě rozplývala nad vlastním sebevykrádačstvím. To neberme jako negativní hlášku. Po čtyřiceti letech na to má každý nárok, a pokud to zvládne na jedničku a umí přitom pobavit, jen tak dál. Clementine s výrazným rockabilly nebo gospelovka This Land Is Your Land by se mohly ucházet o post dojímavých cajdáků ze středozápadu, stupňovitě se vinou po úbočích akordické souhry a nám jen sdělují: tohle je vaše země, buďte na ni patřičně hrdí. A my jen kýváme hlavou na souhlas. Oproti tomu Gallows Pole s gradovaným ženským sborem je muzikálově pestrá skladba, nenechávající na pochybách, že jen tahle parta to umí ve studiu namíchat tak, že onen jam-session slyšíte každým coulem. Johnny Rotten ze Sex Pistols by se asi v samotném závěru podivil, jak God Save The Queen zní sžíravě vlastenecky a za doprovodu bubnů a andělsky znějícími doprovodnými vokály aspiruje pomalu na vánoční koledu. K tomu si připočtete až dobové videoklipy a dojdete k poznání: Americana je prostě silná, někdy až nepříjemně hravá nahrávka, co potěší.

Neil Young & Crazy Horse: Americana

Formát: Audio CD, MP3 download, Vinyl

Vydáno: 5. 6. 2012

Vydavatel: Reprise

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS