Hudba

Patti Smith: Banga (CD, MP3, Vinyl)

Bez Patti Smith by nevzniknul pop punk 80. let, R.E.M. by nenapsali Automatic For The People, hnutí Riot Grrrl by skončilo v zapomnění. Indie scéna se svoje vzory neustále snaží napodobit. Přitom si stačí poslechnout nové album Banga od Patti Smith.

 

Básnířka, folkrocková vypravěčka, punková šelma a beznadějná romantička – tak by se dala shrnout osobnost Patti Smith a určitě bychom se nedobrali konce. Od 70. let plodí jedno album za druhým, která nesou vliv dekadentní poezie. Jako jediná dokázala navázat na odkaz 60. let s elegancí a vkusem. Smith opět píše barevné verše, které jsou temně lyrické, intelektuálně uhrančivé a punkrockově příjemné. Dravost se tu misí s modlitebními a pentatonickými intermezzi (Fujisan), Banga bluesově dýchá a Patti Smith coby opravdový bard jemně káže pod syrovým kytarovým zkresleným zvukem. Jak už bývá zvykem, i zde poměrně často cituje z moderní literatury – tak třeba titulní skladba Banga pojednává o psu Piláta Pontského z fenomenálního díla Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova.

 

 

Jestliže je první polovina alba  prodýchaná lyrickým optimismem, ta druhá je o poznání temnější. Patti hluboce rezonuje, představuje scény renesančního malíře Piera della Francesca, blahopřeje k narozeninám kámoše Johnnyho Deppa v písni Nine. Za účasti atmosférického hudebního doprovodu jamuje a la Velvet Underground, stroze frázuje po vzoru patriota Neila Younga a vrství na sebe pestré barevné stavební pilíře harmonických proměn a melodických modulací. Na umění Patti Smith je krásně vidět, jak typický hard rock umí být všestranný, strohý a zároveň pompézní. Krom cvrlikání elektrických kytar dojde na Balkán a řeckou mytologii a lze jen před ní smeknout, jak své staré unavené já umí znovu svěže inovovat.

 

 

Patti Smith: Banga

Formát: Audio CD, MP3 download, Vinyl

Vydáno: 2012

Vydavatelství: Columbia

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS