Hudba

Regina Spektor: What We Saw From The Cheap Seats

S ruskou písničkářskou nás toho pojí víc, než se na první pohled zdá. Nejenom že se narodila přímo v Moskvě a do jisté míry poznala socialismus na vlastní kůži, ale i její kritikou nejlépe přijímané album Soviet Kitch, jehož název je inspirovaný výrazem, který použil Milan Kundera v románu Nesnesitelná lehkost bytí a označil jím socialistickou realitu, je výstavním klenotem anti-folku nového tisíciletí. V pořadí šesté album What We Saw From The Cheap Seats přináší tradiční materiál, potvrzující pozici zpěvačky v první lize středního proudu.

 

Ne že by se Regina Spector zpronevěřila sama sobě; opět je tu porce dojemně melodických tracků jakoby z pera Leonarda Cohena nebo Boba Dylana, na druhou stranu se ale dostává do pozice takové Tori Amos, kdy už nestačí opakovat zavedené fígle dokola. Proto jazzových vsuvek výrazně ubylo, do popředí se dostává oduševnělý barokní pop, Chopinova intermezza a elegantní modulace. What We Saw From The Cheap Seats je uhlazenější než jeho předchůdce, přitom si ale uchovává onen punkový drive, který nepřeslechnete hlavně ve Spektorině vokálu. Na něm je doslova postavena skladba Open, plná pozvolných melodicko-harmonických proměn.

 

 

Regina vzpomene i na to, co jí jde nejlépe. Ballad Of A Politician jemně proplouvá a káže, liší se ale svým nestoudným apelem, který na dřívějších „postelových“ hrátkách nebyl tolik vystupňován. Vokální akrobacie je vůbec zpěvaččiným poznávacím znamením; v duetu Call Them Brothers s Only Son nebo v modlitbě za renesančního básníka v The Prayer Of Francois Villon dokazuje, že její cit pro slovanskou písničku se nezměnil a je zakořeněn v hlubokém nitru. Ani hitovka All The Rowboats se samplovaným začátkem s jednoduchými aranžemi nebo Don´t Leave Me (Ne me quitte pas), vymykající se z konceptu patetických skladeb svou hravou šlágrovitostí, ostudu neudělají a aspoň ty rádiové vlny si přijdou na své. 

 

Regina Spektor: What We Saw From The Cheap Seats

Formát: Audio CD, MP 3 download, Vinyl

Vydáno: 2012

Vydavatel: Sire/Wea

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS