Hudba

U2: živáč k turné 360°

Jako každá stadiónová kapela i U2 mají bezpočet živáků rekapitulujících jejich nejzásadnější etapy existence. Proč tedy zmiňovat U22? Asi proto, že o svoje nejoblíbenější skladby hlasovali sami fanoušci kapely, co Bona a spol. viděli během jejich gigantického turné 360°. Výběr to je velmi zajímavý.

 

U2 platí dnes za popové monstrum vyhledávané pro svoje giga show. Ne náhodou do Čech nejezdí – není to kvůli tomu, že bychom byli vyhlášeni za tak ateistický národ, že by to irské katolíky tak namíchlo, ale především tu hraje roli pragmatičtější fakt, že svoje obří podium nemají u nás kam umístit. A tak se k nám neuvěřitelná přehlídka pop světa  dostává pouze zprostředkovanou formou. Buďme rádi zato, že U2 jsou profíci, jak se sluší a patří. Bono je velkolepý herec, který svoji víru umí přenášet i na toho posledního bezvěrce EU. Extravagancí rozhodně nešetří, a tak živák, jenž byl nejdříve distribuován prostřednictvím U2.com, ocení nejen vyznavač rádiových slaďáren.

Setlist je příjemně různorodý, pamatuje hlavně na období Achtung Baby, přičemž poslední, rozpačitě přijaté album No Line On Horizon tu dostalo prostor jen ve dvou kusech – Magnificant a Moment Of Surrender. Potěší hojně opomíjená Zooropa, asi nejalternativnější počin kapely, jež poklidně přejde mluveným slovem z posmutnělé The Unforgettable Fire, hymny osmdesátek. Zvonivá kytara Mr. The Edge se střídá s tradičním rockem posledních alb (Beautiful Day, Elevation), které se staly do jisté míry opakovanou sebereflexí, Mullenova rytmika je poněkud utlumena na úkor basového grundu, jenž zdárně sekunduje celému ansámblu. Živák vyznívá o dost přirozeněji – Bono díky bohu nevolá Obamovi, nekváká o lidských právech, neobjímá se s vyčerpanými sedmnáctkami v rozzářeném srdíčku během With Or Without You. Naopak Bonův joke, kdy pozval na podium amatérské muzikanty (náhodou to byli Češi), aby si zahráli se slavnou ikonou Angel Of Harlem, se povedl, byť na tomto live ho nečekejte.   

 


U22: A 22 Track Live Collection From U2360°

Formát: CD, Live, Limited Edition

Vydáno: 2012

Vydavatel: U2 Dot Com

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS