Film / Kultura

Bob Marley: Film a audio-merchandising

Marley není jen příjmení první globální celebrity původem ze třetího světa, ale také výnosná značka, která táhne jak na trhu s duchovnem, tak i na tom prachsprostě materiálním. Fullstars doporučuje vynikající filmový dokument o Bobu Marleym, a pokud chcete, máme pro vás tip na audiovýrobce specializovaného na reggae-Keny a reggae-Barbíny.

 

Napřed k filmu. Je docela zvláštní, že život člověka, který se zejména v sedmdesátých letech stal uměleckým a politickým hlasem těch nejchudších celého světa, se nedočkal dokumentaristického zpracování mnohem dříve. Úkol to totiž nebyl vůbec jednoduchý – filmových záznamů z počátku jeho kariéry je málo (Jamajka nebyl příliš civilizovaný kout světa), navíc vzhledem k Bobově fertilitě (11 dětí se 7 manželkami) a laxnosti v zacházení s majetkem (nenechal po sobě závěť) nastal značný problém s právy na fotografie, hudbu, záznamy apod. 

Se všemi těmito potížemi se nakonec rozhodl vyrovnat producent Steve Bing, který najal velmi povolaného režiséra Martina Scorseseho, s nímž pracoval již na záznamu koncertu Rolling Stones Shine a Light. Scorsese však zjistil, že v danou chvíli už pracuje na osmnácti filmech najednou a že jaksi nestíhá. Proto byl najat další „áčkový“ režisér Jonathan Demme (Philadelphia, Mlčení jehňátek), který film roztočil, ovšem z nejasných příčin byl nakonec z projektu odsunut. Dílo nakonec dokončil Kevin MacDonald (Poslední skotský král, držitel Oscara za dokument o masakru na mnichovské olympiádě One Day in September). Posledně jmenovaný odvedl největší kus práce a je uváděn jako režisér a autor filmu, který vyjde na DVD 7.srpna (Amazon už nyní přijímá objednávky) . 

„Marley“ je skutečně impozantní více než dvouhodinový film. Chronologicky postupuje od dětství v jamajských kopcích, kde malý Bob, ani bílý ani černý (jeho otec byl Brit – běloch), dostával vyžrat tu nejhorší práci, dále přes krátký pobyt v Americe, založení vlastního labelu až po postupně narůstající úspěch, který přerostl v celoplanetární zbožštění. I pokud nejste fanatickými fanoušky reggae, bude vás film bavit díky zástupům rázovitých jamajských věčně zhulených strejdů a tet, ale třeba také pro získání přehledu o mafiánsko-politické situaci v Karibiku. A pokud vás reggae vyloženě otravuje, můžete film brát i tak trochu jako potvrzení toho, že one love, peace, rastafari a všechna ta krásná slova jsou nakonec akorát docela snadno použitelné marketingové nástroje. 

 

Čímž se dostáváme k výrobci The House Of Marley. Jde o výrobce sluchátek a přehrávačů, které jsou určené především mladé generaci (která je furt v pohybu a má to všechno ráda nezávisle a blablabla), a jejichž marketing vysává všechno, co z Boba zbylo. Je libo špunty typu Redemption Song nebo raději People Get Ready s kabelem omotaným jamajskou trikolórou? Nebo snad sluchátka Exodus či Stir It Up, případně audiosystém Get Up, Stand Up s dockovací stanicí na iPhone? Jak je libo – všechno je zabalené do skazek o tom, jak produkce z certifikovaného dřeva a recyklovatelného hliníku neškodí planetě; koupí výrobku dokonce přispějete charitativní organizaci 1Love, kterou provozuje jedna z větví Bobovy početné rodiny. Punc autenticity dodává i jeden z méně úspěšných Marleyho synů Rohan Marley, který nám ve své videozdravici bezelstně vysvětluje vlastně celý ten princip: „Support is key, you know, you support we, we support you! Rastafari and Love!“ Jasně, Rohane, my tě rádi podpoříme, akorát s tím audio-žebradlem Bag of Rythm za 300 dolarů budeme na ulici vypadat jako idioti…

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS