Hudba / Kultura

Faith No More: 20 let od vydání Angel Dust

Ve čtvrtek 5.7. na festivalu Rock for People vystoupí legendární FNM. Deska Angel Dust, klenot crossoveru, právě teď slaví dvacet let od vydání. Kdysi revoluční dílo, dnes klasika svého žánru…

 

Rok 1992. Grunge v plném proudu, rap a metal zažívají svůj vrchol, otrhané džínsky a flanelové košile smetly z povrchu zemského našminkované soubory z osmdesátých let a vrátily tvář rocku, aspoň co se vizuální stránky týče. Jinak letití kmeti dnes akorát skuhrají, že čtyřakordové skladby hrály kapely již před čtvrt stoletím. U Faith No More by ale těžce narazili. Masivní metalové kytary, jemné jazzbluesové skladby, grindcoreové řvaní a fenomenální pódiová show – to vše v jednom dělalo z FNM originální a neokoukanou kapelu, jejíž muzika je prostě nadčasová. A mnoho kritiků se nechává slyšet, že pokud by se Mike Patton a spol. odhodlali natočit další řadovku, byť po osmnácti letech, nemuselo by to dopadnout vůbec špatně. Zpěvákovy sólové aktivity jsou důkazem, že rozhodně nezakrněl ve vlastní škatulce. Brutálně šílený manýrismus Fantomas nebo Mr. Bungle a spousty jiných projektů jsou vyhledávanou senzací pro fajnšmekry, kteří mají výdrž vnímat hudební avantgardu až na samotnou hranici poslechovosti. Patton by se mohl angažovat jak u deathmetalových běsů The Dillinger Escape Plan, tak klidně v mýdlové opeře, kde by si vyšvihnul se slizkým výrazem v obličeji popovou italskou kantilénu.

 

 

Ale zpátky k Angel Dust. Možno jen zopakovat vesměs to, co každý z nás ví. Otvírák Land Of Sunshine je určujícím songem pro celé album, jenž se táhne v potemnělé, jindy jásavé náladě, s mnoha slyšitelnými refrény a hlubokou atmosférou. Těžko posoudit, která skladba více táhne Angel Dust na úkor ostatních – ať už se jedná o sarkastické a rádoby optimistické Kindergarden, hymnu Midlife Crisis, decentně ustrašenou a neprávem opomíjenou RV nebo Small Victory. Je tu asi i nejtvrdší píseň FNM – brutální Jizzlober, jež předpovídala, kam má generál Patton namířeno. Excelentní muzikantství nestojí jen na Mr. Voice – zbytek ansámblu šlape jako hodinky, včetně klasických kytarových sól páně Jima Martina, jenž byl odejit po úspěchu Angel Dust a nyní se živí pěstováním obřích dýní, anebo výborné groove rytmiky Billyho Goulda (basa) a Mike Bordina (bicí). Angel Dust neomrzí ani po letech, stále je na něm co hledat.

 

Faith No More: Angel Dust

Formát: Audio CD, Vinyl, MP3

Vydáno: 16.6.1992

Vydavatel: Slash/Reprise

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS