Hudba / Kultura

Dave Gahan & Soulsavers: The light the dead see (CD)

Že frontman Dave Gahan z Depeche Mode během posledních deseti let tíhnul k sólové tvorbě, ví kdekdo. Jeho pokusy Paper Monsters nebo Hourglass se ale nesetkaly s takovým pochopením, jaké zpěvák očekával. Kromě pár hitů to byl odvar, jenž v porovnání třeba se sólovými počiny kolegy Martina Gorea zcela vybledl. Během posledního turné Depeche Mode hostili jako předkapelu psychedelicko-elektronický soubor Soulsavers, jenž se Gahanovi více než zamlouval. Slovo dalo slovo a výsledkem je album The Light The Dead See.

 

Spojení dua Machin-Glover s Davem Gahanem z Depeche Mode přineslo svoje ovoce. Obě strany měly vždycky k sobě blízko, ať už po hudební stránce, nebo i té tematické. Zatímco kmenoví hráči Soulsavers společně s Markem Laneganem produkovali temná a avantgardní alba, ani Gahan se svými sólovkami Paper Monsters nebo Hourglass v tomhle směru nezůstával pozadu, byť o přidané hodnotě si mohl nechat jenom zdát. A tak novinka zní přesně tak, jak by znít měla.

Gahanovy texty o životě, smrti, depresi a naději jdou ruku v ruce se spirituální atmosférou celého alba, jež je vzdorovitá, neukojená a přesycená gospelovou melancholií. Minimalistická akustika je tu v kontrastu se sytým, rádoby utahaným vokálem, jenž místy hřímá, jindy emotivně káže a řečnicky se ptá sám sebe. Temnota je přímo hmatatelná a Gahan, který stále nemůže zapomenout na svůj nejděsivější zážitek, když se ocitl na chvíli ve spáru smrti po požití drog, nehledá světlo na konci tunelu. Místy plochá a nevýrazná místa jsou ale vyvážená charismatickým vokálem a dokonalými aranžemi dua Soulsavers. Úvodní westernová „hra ticha“, hymnické skladby The Longest Day, modlitba Presence Of God nebo gospelově/countryová Take Me Back namíchaly dostatečně silný koktejl hitového potencionálu, který obstojí i u ortodoxních vyznavačů DM.

 


Dave Gahan: The Light The Dead See 

Formát: Audio CD

Nahráno: 2012

Vydavatel: Mute

 

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS